Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy Klub Nauki Języka Polskiego zaprezentował film Andrzeja Wajdy „Katyń”

W Winnicy Klub Nauki Języka Polskiego zaprezentował film Andrzeja Wajdy „Katyń”

11 kwietnia br. w sali konferencyjnej Obwodowej Biblioteki im. Timiriaziewa w Winnicy odbyła się prezentacja filmu Andrzeja Wajdy „Katyń” – polskiej opowieści wojennej z 2007 roku, przedstawiającej zbrodnię katyńską.

Prezentacje znanych polskich filmów, organizowane są przez woluntariuszy z Polski i odbywają się w każdy czwartek o 16.20. Interesują się nimi przede wszystkim uczący się się języka polskiego oraz Polacy, mieszkających na Podolu.
Seanse odbywają się w ramach działalności Klubu Nauki Języka Polskiego, prowadzonego przez Bartosza Kuczera i Wojciecha Fila – woluntariuszy z Polski, wykonawców projektu «Schuman volunteers…» programu „Młodzież w działaniu”, realizowanego przez Winnickie Regionalne Centrum Informacji „Kreatyv” oraz Polską Fundację im. Roberta Schumana.

Na seansie filmu „Katyń” było dużo niedużo widzów, ponieważ nie wszyscy jeszcze wiedzą o działalności Klubu. A prezentacja to nie tylko pokaz filmu, a także przedstawienie historii jego powstania, opowieść o reżyserze i nagrodach, które ten film zdobył; dlatego polskojęzyczny seans filmowy nie jest jedynym powodem, dla którego warto odwiedzić w czwartek salę konferencyjną biblioteki.

Film „Katyń” przedstawia wydarzenia z dwóch perspektyw: kobiet, oczekujących na powrót z wojny swoich mężów, synów i ojców oraz z punktu widzenia samych oficerów, wziętych do niewoli przez czerwonoarmistów. Polacy do końca wierzyli w uwolnienie i szczęśliwy powrót do domu. Poznajemy losy ludzi, którzy wspierają się na duchu i wierzą w ocalenie.

Film “Katyń” Andrzeja Wajdy został nominowany do Oscara w roku 2007 w kategorii “Najlepszy film nieanglojęzyczny”, zdobył główną nagrodę dla najlepszego polskiego filmu (w sumie twórcy filmu otrzymali 7 statuetek w różnych kategoriach) oraz Europejską Nagrodę Filmową za kostiumy. W Winnicy obraz był pokazany w oryginalnej wersji językowej  z angielskimi napisami. Po zakończeniu seansu, uczestnicy Klubu odbyli krotką dyskusję na temat tego, co zobaczyli oraz wydarzeń, które ten film przedstawia.

Organizatorzy czwartkowych projekcji oraz wolontariusze serdecznie zapraszają nowych uczestników do swojego Klubu na kolejne ciekawe seanse filmowe. W końcu zobaczenie na dużym ekranie polskiego filmu o dobrej jakości odtwarzania, na terytorium Winnicy jest dostępne tylko w winnickim Klubie Nauki Języka Polskiego.

Adres mailowy Klubu Nauki Języka Polskiego w Winnicy: [email protected].

Ania Szłapak, HP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code