Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy gościli przedstawiciele krakowskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego

W Winnicy gościli przedstawiciele krakowskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego

W dniach 26-29 listopada br. w Winnickim Okręgu Konsularnym złożyli wizytę goście z Polski. Wsród nich: prorektor ds. artystycznych i naukowych Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie dr hab. Monika Gardoń-Preinl oraz współpracownicy naukowi dr hab. Marek Szlezer i dr hab. Piotr Różański  .

Wizytę zorganizowano w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą śmierci Ignacego Jana Paderewskiego oraz w kontekście badań naukowych prowadzonych na temat Jadwigi Sarneckiej – wybitnej polskiej kompozytorki przełomu XIX i XX wieków.

Podczas wizyty krakowska delegacja wystąpiła  w Winnickim Liceum Zawodowym Sztuk Pięknych im. M. Leontowycza i Chmielnickim Liceum Zawodowym Muzyki im. W. Zaremby z koncertem muzyki polskich wirtuozów fortepianu, w tym związanych z Podolem i Polesiem. Zabrzmiały kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego a także Jadwigi Sarneckiej i Juliusza Zarębskiego oraz Władysława Żeleńskiego – związanego z Krakowem jednego z najwybitniejszych polskich twórców oper i pieśni. Występy krakowskich pianistów uświetniło wykonanie utworu na sześć rąk.

Po koncertach odbyły się warsztaty  z udziałem słuchaczy miejscowych szkół muzycznych. Goście odwiedzili też  odwiedzono podwinnickie miejscowości: Szarogród i Brahiłów.

Wizyta krakowskiej delegacji była wydarzeniem zamykającym obchody 80. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego w Winnickim Okręgu Konsularnym. W ramach obchodów KG RP w Winnicy zorganizował w tym roku w Winnicy  II Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny im. I. J. Paderewskiego (26-28 marca) oraz koncert polskiego pianisty jazzowego Artura Dutkiewicza w Żytomierskiej Obwodowej Filharmonii im. Światosława Richtera (26 czerwca br.).

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, mw, fot.: KG RP w Winnicy, 3 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code