Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Winnicy, Chmielnickim i innych miastach odbyły się akcje protestu przeciwko nielegalnym referendom organizowanym przez Rosję

W Winnicy, Chmielnickim i innych miastach odbyły się akcje protestu przeciwko nielegalnym referendom organizowanym przez Rosję

Fot. https://www.news.vn.ua/u-vinnytsi-mariupoltsi-vystupaly-proty-feykovykh-referendumiv/

Akcje pod tytułem „Mariupol to Ukraina”, skierowane przeciwko referendom organizowanym przez władze putinowskie na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy odbyły się w Dnieprze, Winnicy, Kijowie, Kropywnyckim, Chmielnickim, Iwano-Frankowsku, Kałuszu, Odessie, Lwowie, Czerkasach i Tarnopolu.

Spotkania w Winnicy miało miejsce w sobotę 24 września. Na placu w centrum miasta zebrali się przesiedleńcy z okupowanego przez Rosjan Mariupola. Wyrażali aktywny sprzeciw tzw. „referendom” organizowanym przez władze okupacyjne w obwodzie donieckim, ługańskim oraz okupowanych częściach obwodów zaporoskiego i chersońskiego.

Mariupolcy żądali uwolnienia wszystkich więźniów przetrzymywanych w rosyjskich obozach flitracyjnych i więzieniach.

W trakcie akcji podkreślano, że rosyjscy okupanci obrócili Mariupol na ruinę. Zniszczone zostały skwery i parki, fontanny, domy mieszkańców, miejscowy teatr i cała infrastruktura miejska. Dodatkowo tysiące cywilów zostało zastrzelonych i ostrzelanych jako ofiary zamieszek i snajperów z „Ldneerii”, dla których ich ukochane miasto stało się grobem.

Podczas obrony Mariupola wraz z ludnością cywilną zginęli żołnierze z „Azowa”, Gwardii Narodowej, piechoty morskiej, Policji i innych służb.

Słowo Polskie za: news.vn.ua, 27 września 2022 r,

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code