Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Winnickim Okręgu Konsularnym gościli przedstawiciele Senatu RP

W Winnickim Okręgu Konsularnym gościli przedstawiciele Senatu RP

W dniach 3-6 lipca przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Michał Ujazdowski oraz senator Andrzej Pająk odbyli oficjalną wizytę w Winnickim Okręgu Konsularnym.

Przedstawicielom polskiego parlamentu towarzyszył konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

W Czerniowcach przedstawiciele Senatu spotkali się z Polakami Bukowiny oraz oddali cześć polskim legionistom z Rokitna i Rarańczy (1914 – 1918 r.) spoczywającym w krypcie kościoła Najświętszego Serca Jezusa. Krypta została odnowiona w 2017 roku przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP.

W Okopach Św. Trójcy goście odwiedzili historyczną twierdzę bastionową nad Dniestrem u ujścia Zbrucza oraz miejscowy kościół pw. Św. Trójcy, który konsekrowano ponownie w 2014 r.

W Chocimiu delegacja Senatu RP uczestniczyła w uroczystej inauguracji obchodów 400. rocznicy bitwy pod Chocimiem. Wydarzeniem rozpoczynającym obchody w WOK był zorganizowany na terenie twierdzy koncert muzyki dawnej w wykonaniu polskiego klawesynisty Stanley Łopuszyński.

W Kamieńcu Podolskim odbyło się spotkanie z miejscowymi Polakami. Delegacja odwiedziła miejsca związane z polska historią – twierdzę kamieniecką, Polskie Ratusz i Rynek oraz katedrę pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wizytę zakończyło spotkanie z biskupem diecezji kamieniecko-podolskiej Leonem Dubrawskim.

W Murafie odbyło się spotkanie z bp. seniorem diecezji odesko-symferopolskiej Bronisławem Bernackim oraz proboszczem parafii kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Józefem Pawliukiem.

W Barze złożono kwiaty na mogile żołnierzy polskich 1920 r., odwiedzono klasztor ss. benedyktynek oraz odbyto spotkanie z przedstawicielami organizacji polskich i barskimi Polakami w Domu Polskim w Barze.

Wizytę delegacji Senatu RP zakończono w Latyczowie – po złożeniu kwiatów na mogile żołnierzy polskich 1920 r. senatorowie Kazimierz Michał Ujazdowski i Andrzej Pająk uczestniczyli w uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 10 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code