Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Wilnie odbyły się święcenia biskupie nowego nuncjusza na Ukrainie Visvaldasa Kulbokasa

W Wilnie odbyły się święcenia biskupie nowego nuncjusza na Ukrainie Visvaldasa Kulbokasa

W kościele katedralnym św. Stanisława i Władysława w dniu 14 sierpnia święcenia biskupie otrzymał nuncjusz apostolski na Ukrainie Wislwaldas Kulbokas.

Ceremonii święceń przewodniczył kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli metropolita Mieczysław Mokszycki pełniący obowiązki przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy oraz biskup ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej Pawło Honczaruk.

W przededniu swoich święceń nowy nuncjusz zaznaczył w rozmowie z dziennikarzem litewskiego wydania Radia Watykańskiego, że „nie czuje się szczególnie zaniepokojony służbą na Ukrainie, ale rozumie, że jest to kwestia odpowiedzialności i większego obciążenia dla jego ramiona.”

Według nuncjusza ta nominacja wynika z tego, że dobrze zna sytuację w kraju. Przecież pracując w latach 2012-2020 w Departamencie Stanu ds. Stosunków z Państwami zajmował się sprawami tej części świata, więc zna sytuację polityczną i kościelną na Ukrainie, którą nazywa „bardzo bogatą, ale też bardzo, bardzo trudne”.

„Szczerze wierzy się, że dostojnik kościelny urodzony na Litwie 47 lat temu, dobrze znający sytuację w całym regionie, a w szczególności w naszym kraju, włączy się w nawiązywanie stosunków między Ukrainą a Stolicą Apostolską i zrobi wszystko, co możliwe. aby rzymski arcykapłan i następca apostoła Piotra, papież Franciszek, jak najszybciej zrealizował swoją długo oczekiwaną wizytę apostolską do naszego państwa”.

Sergij  Porowczuk za: RISU, 18 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code