Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Warszawie ruszyła Warszawska Ukraińska Szkoła SzkoUA

W Warszawie ruszyła Warszawska Ukraińska Szkoła SzkoUA

250 uczniów z Ukrainy w dniu 11 kwietnia br. rozpoczęło naukę w nowej polsko-ukraińskiej szkole w Warszawie. Placówkę stworzyły organizacje Ukraiński Dom oraz Międzynarodowa Organizacja „Save the Children”.

Prawie wszyscy nauczyciele w nowej szkole to obywatele Ukrainy, którzy w ostatnich tygodniach uciekli przed wojną.

W sumie na miejscu pracować będzie 30 nauczycieli przedmiotów takich jak np. matematyka, biologia i język angielski. Zatrudniona została również osoba odpowiedzialna za kontakt z polskimi instytucjami.

Chętnych do nauki w nowej szkole było więcej niż miejsc – zgłosiło się prawie 400 osób. W pierwszej kolejności przyjęto uczniów, którzy nie mają teraz szansy na zdalne lekcje prowadzone przez szkoły ukraińskie.

„Chcemy dać dzieciom możliwość nauki w bezpiecznych warunkach: ich ojczystym języku i w znanym im systemie” – czytamy na stronie internetowej szkoły.

SzkoUA działa na zasadzie nauki eksternistycznej – uczniowie przypisani są do kilku szkół w Dawidowie (obwód lwowski), będą się uczyć stacjonarnie w Warszawie, pod opieką ukraińskich pedagogów.

SzkoUA powstała z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Fundacji Nasz Wybór/Ukraiński Dom w Warszawie, przy wsparciu Polskiej Fundacji Szkolnej oraz Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, a także we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki Ukrainy.

Walentyna Jusupowa, fot. rmf, 15 kwietnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code