Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady do Spraw Repatriacji

W Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady do Spraw Repatriacji

Repatriantów z Kazachstanu, przybyłych 30 stycznia 2018 r. do Polski wita Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Fot. https://mswia.gov.pl

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się pierwsze posiedzenie Rady do Spraw Repatriacji, poświęcone efektom znowelizowanej ustawy o repatriacji.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o efektach znowelizowanej ustawy o repatriacji oraz o rządowym wsparciu dla ponad stuosobowej grupy repatriantów, która mieszka w prowadzonym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ośrodku adaptacyjnym „Dom Polski” w Pułtusku. To 48 polskich rodzin (126 osób) przybyłych z Kazachstanu, Gruzji i Armenii.

„Pobyt w ośrodku trwa 90 dni i może być przedłużony przez pełnomocnika rządu do spraw repatriacji o kolejne 90 dni. Jest to czas na aklimatyzację w Polsce i zakup lub wynajem mieszkania oraz znalezienie pracy. W ośrodku organizowane są zajęcia adaptacyjno-integracyjne. Repatrianci poznają historię, tradycję i polskie zwyczaje, a także uczestniczą w kursach języka polskiego i kursach zawodowych” – napisano w komunikacie.

Jak przypomniało MSWiA w swoim komunikacie: „Zadaniem polskiego rządu jest ułatwienie startu w Polsce, głównie pod względem finansowym, osobom, które skorzystały z możliwości repatriacji. Dlatego rodzina dostaje wsparcie na zakup mieszkania lub dofinansowanie do wynajmu. Zgodnie z obowiązującymi od maja 2017 r. przepisami, takie dofinansowanie wynosi 25 tys. zł na każdego członka rodziny repatrianta. W ostatniej nowelizacji ustawy te środki zostały zwiększone o dodatkowe 25 tys. zł na rodzinę. Aktualnie więc czteroosobowa rodzina otrzymuje wsparcie w kwocie 125 tys. zł. Jeśli rodzina nie zdecyduje się na zakup mieszkania, rząd dofinansuje jego wynajem – w kwocie 300 zł miesięcznie na każdego członka rodziny”.

Według danych MSWiA, „w całym 2017 r. sprowadzono do Polski ponad 525 repatriantów”. Od ub. roku obowiązuje znowelizowana ustawa o repatriacji, określająca warunki uzyskania wizy repatriacyjnej – nowela usprawniła procedury umożliwiające powrót do ojczyzny i zwiększyła zakres wsparcia dla repatriantów. Regulacja adresowana jest przede wszystkim do osób polskiego pochodzenia, żyjących nadal w miejscach zesłań i deportacji, czyli w azjatyckiej części dawnego ZSRR. . Od 2001 r. do Polski przyjechało ponad 5 tys. repatriantów.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 22.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code