Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Warszawie odbyła się międzyparlamentarna sesja Polski i Ukrainy

W Warszawie odbyła się międzyparlamentarna sesja Polski i Ukrainy

W spotkaniu pt. „Strategiczne partnerstwo Warszawy i Kijowa” wzięła udział także wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, liczni parlamentarzyści z Polski i Ukrainy oraz przedstawiciele polskich ministerstw. 13 czerwca parlamentarzyści odwiedzili terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego oraz Gazoport w Świnoujściu i Szczecinie.

„Ukraina nie zniechęca się trudnościami i wymaganiami, które stawiane są ze strony Europy, ale odważnie i konsekwentnie dąży do tego, żeby dołączyć do struktur europejskich” – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w trakcie spotkania z parlamentarzystami z Ukrainy.

Podczas X sesji ZP, stronę ukraińską reprezentowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Syroid. Na zakończenie politycy przyjęli wspólne oświadczenie, w którym podkreślono m.in. strategiczne partnerstwo obydwu krajów, ściślejszą współpracę w dziedzinie energetyki, bezpieczeństwa i obronności oraz zaapelowano do społeczności międzynarodowej o zwiększenie nacisku na Federację Rosyjską. Wicemarszałek Terlecki podkreślił, że szczególnie teraz w czasie agresji Rosji na wschodnią część Ukrainy, nie można zapominać o solidarności z Kijowem.

Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Oksana Syroid stwierdziła, że od współpracy polsko-ukraińskiej zależy bezpieczeństwo całego kontynentu europejskiego, a gazociąg Nord Stream-2 może okazać się „nowoczesną formą Paktu Ribbentrop – Mołotow”.

„Rosja z pewnością będzie wykorzystywać swoje rezerwy do geopolitycznych rozgrywek w regionie. Dziś już niewiele da się zrobić, powinniśmy być przygotowani na kryzys. Powinniśmy się zastanowić jak będziemy dawać sobie radę w sytuacji, jak już dojdzie do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2” – podkreśliła ukraińska polityk.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej minister Piotr Naimski powiedział, że bezpieczeństwo energetyczne pozostaje sprawą absolutnie kluczową. Ponadto zauważył, że w tej kwestii dobrze jest współpracować ze swoimi sąsiadami.

W ostatniej części spotkania parlamentarzyści rozmawiali o współpracy i wymianie młodzieży. Referat wygłosiła wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek, w którym wskazała na liczne zainteresowanie ukraińskich studentów polskimi uczelniami, co ma istotny wpływ na proeuropejskie dążenia Ukrainy.

Słowo Polskie na podstawie informacji http://sejm.gov.pl, 14.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code