Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Warszawie odbył się ósmy zjazd członków Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

W Warszawie odbył się ósmy zjazd członków Federacji Mediów Polskich na Wschodzie

W dniu 21 września na sali konferencyjnej siedziby Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ulicy Foksal odbył się kolejny zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.

W ramach Zjazdu, udział w którym wzięło blisko 30 przedstawicieli redakcji polskich i polonijnych z Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Łotwy, Węgier, krajów azjatyckiej części b. ZSRS, dyskutowano nad bieżącymi problemami prowadzenia działalności dziennikarskiej, wariantami ich rozwiązania i różnicami w działalności polskich i polonijnych mediów w krajach, w których one funkcjonują.

Tradycyjnie podczas obrad dużo czasu poświęcono sytuacji na Białorusi i problemom z wolnością słowa w tym państwie. Obecnie w białoruskich więzieniach razem z setkami innych osób przetrzymywani są Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Żadne niezależnie redakcje nie mają możliwości prowadzić swoją działalność, a nawet – dokumentować i robić zdjęcia z bieżących wydarzeń, organizowanych przez miejscowe władze.

Uczestnikami kilku tematycznych paneli zostali znani dziennikarze z polskich redakcji zajmujących się tematyką ukraińską, białoruską i rosyjską, m.in. Piotr Pogorzelski, Łukasz Adamski, Kamil Basaj, Marek Turaliński i inni. Ciekawe pomysły na współtworzenie dobrej jakości produktów medialnych zgłaszali Waldermar Czechowski, Wojciech Jankowski i Wojciech Pokora z Kuriera Lubelskiego.

Słowa powitalne podczas konferencji wygłosili szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Podczas zamkniętej części spotkania członków FMPnW zgodnie z formułą rotacyjną wybrano nowego prezesa Federacji i wprowadzono zmiany do zarządu. Przez kolejną kadencję funkcję prezesa FMPnW będzie pełnił Ryszard Stankiewicz z Łotwy. Do składu redakcji po krótkiej autoprezentacji przyjęte zostały nowe redakcje z Kirgistanu, Białorusi, Litwy i Węgier. Podsumowanie Zjazdu i apel do organizacji partnerskich znalazły się w dwóch uchwałach podsumowujących spotkanie. Wśród tez w nich zawartych znalazły się słowa podziękowania za perspektywę dwuletniej promesy w systemie wsparcia polskich i polonijnych mediów ze strony państwa polskiego, apel o uwiolnienie niewinnie osadzonych w areszcie działaczy środowiska polskiego na Białorusi a także deklaracje rozwoju mniejszości polskiej w krajach członkowskich ukierunkowaną na politykę prorodzinną i etykę chrześcijańską.

Ósmy zjazd członków FMPnW odbył się przy wsparciu organizacyjnym Fundacji „Wolność i Demokracja” i „Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach projektu „Polska platforma medialna – polonijne media przyszłości”.

Redakcja, 23 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code