Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Warszawie odbył się finał VIII edycji Konkursu „Być Polakiem”

W Warszawie odbył się finał VIII edycji Konkursu „Być Polakiem”

W dniu 7 lipca w w sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się finał VIII edycji konkursu „Być Polakiem”. Wśród osób wyróżnionych i zaproszonych na Galę znalazł się członek Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu Nikita Jusupow. Temat pracy konkursowej Nikity – „Budujemy muzeum polskie w kraju twojego zamieszkania. Jesteś kustoszem jednej z sali, jak ją urządzisz, wyposażysz/praca literacka?

Tegoroczne tematy Konkursu koncentrowały się wokół codziennego życia Polaków na emigracji, ich starań o umacnianie polskości i jej promocję w kraju zamieszkania. Prace konkursowe przyjmowano w formie plastycznej, literackiej i multimedialnej. Z całego świata wpłynęło 1456 prac. Wśród tych prac, jury wybrało zwycięzców oraz osób wyróżnionych.

Laureaci i osoby wyróżnione zostali zaproszeni na uroczystą Galę i pobyt w Polsce (5-9 lipca 2017 r.) oraz (tylko laureaci) na wycieczkę „Śladami Polskości” (5-15 lipca 2017 r.).

Zaproszeni na galę goście zjechali się 5 lipca do Warszawy z całego świata. Organizatorzy zaplanowali dla bardzo ciekawy i aktywny pobyt. 6 lipca uczestnicy Konkursu odwiedzili gmach Sejm RP, gdzie została otwarta wystawa prac uczestników Konkursu w latach 2010-2017. Uroczystość poprowadziła Pani Poseł Joanna Fabisiak, która również oprowadzała po Sejmie, opowiedziała o historii budynku i odpowiadała na różne pytania. Zaplanowana „Lekcja historii” odbyła się w sali im. Konstytucji 3-go Maja.

Po południu grupa finalistów wraz z osobami towarzyszącymi wyjechała do Muzeum Wojska Polskiego. Tradycje polskiej wojskowości na przestrzeni wieków, to wszystko goście obejrzeli w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Z zainteresowaniem grupa zapoznała się z historią domu Romualda Traugutta, który znajdował się na skarpie wiślanej tuż obok dzisiejszego Muzeum.
Jak wygląda studio radiowe, co to jest zegar atomowy oraz na czym polega praca dziennikarza i innych pracowników radia uczestnicy dowiedzieli się w czasie zwiedzania Radio ZET oraz Antyradio. Przekonali się również jak przebiega audycja na żywo mając okazję przedstawić się słuchaczom w Antyradiu.

Zamek królewski w Warszawie witał wszystkich uczestników, gości i rodziców finalistów 7 lipca. Na początku ze słowem powitalnym wystąpili organizatorzy Konkursu. Podczas Gali uczestnicy otrzymali polskie flagi i manuskrypt Hymnu Narodowego. Teatr Lalek Guliwer przedstawił najpiękniejsze polskie legendy. Galę uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z programem patriotyczno-historycznym „Jak Orły Białe”.

8 lipca, w sobotę, goście odwiedzili Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza i Plac Teatralny. Na terenie Ośrodka Sportów Japońskich BUDOJO poznano japońską tradycję strzelania z łuku oraz walki na miecze. Dowiedzieli się jak przebiega trening z drewnianymi mieczami oraz obejrzeli film przedstawiający walkę na miecze świetlne. W mongolskiej jurcie wysłuchali opowieści Pana Roberta o zasadach budowania tego rodzaju namiotów oraz o wydarzeniach kulturalnych, które się tu odbywają.

Goście odwiedzili także Łazienki Królewskie. Odwiedzili pałac na wodzie, biały domek, chiński ogród, holenderski ogród przy starej oranżerii i amfiteatr.

Dla zwycięzców w ramach Konkursu, została zaplanowana wycieczka „Śladami Polskości” (9-15 lipca 2017 r.). Program wycieczki przewidywał zwiedzanie następujących miast: Warszawa, Wadowice, Kraków, Wieliczka, Częstochowa, Gniezno, Ostrów Lednicki, Toruń, Gdańsk, Malbork.

Konkurs „Być Polakiem” jest realizowany dla głębszego uświadomienia i umacniania tożsamości narodowej oraz rozwoju postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski.

Ideę konkursu z pewnością nie udałoby się rozpowszechnić na cały świat, gdyby nie jego liczni Przyjaciele. Podziękowania należą się nieżyjącemu już Prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” śp. Longinowi Komołowskiemu, który od pierwszej edycji widział sens i potrzebę realizacji Konkursu. Rozumiał Polonię i potrzeby Polaków n wschodzie i starał się na miarę sił, których miał coraz mniej, spełniać oczekiwania, a nawet marzenia środowiska polonijnego.

Dziękuję także obecnemu Zarządowi Stowarzyszenia za życzliwą opiekę nad przebiegiem ósmej edycji Konkursu” – wspominała Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP, pomysłodawca Konkursu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.
Organizatorami Konkursu wystąpili: Senat RP, Sejm RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Rada Polonii Świata, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Fundacja ”Świat na Tak”.

Gratuluję wszystkim uczestnikom i laureatom Konkursu. A organizatorom i wszystkim zaangażowanym osobom dziękuje serdecznie za pomysł założenia tego konkursu, za dobrze splanowany pobyt w Polsce i opiekę nad uczestnikami pod czas pobytu w Polsce.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 19.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *