Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Warszawie odbył się dziewiąty zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. W centrum dyskusji wojna Putina i represje na Białorusi

W Warszawie odbył się dziewiąty zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. W centrum dyskusji wojna Putina i represje na Białorusi

Przedstawiciele ponad 40 redakcji działających na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i w krach Europy Wschodniej spotkali się w Sali Kinowej Stadionu Narodowego w Warszawie by omówić bieżące wyzwania i zagrożenia oraz skoordynować wspólne działania na następny rok.

To już dziewiąte takie spotkanie a rok 2022 stał się osobliwy w związku z pełnoskalowym atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Warto zaznaczyć, że temat Ukrainy nawet przyćmił tym razem „tradycyjny” temat białoruski. Właśnie o rosyjskich zbrodniach wojennych wspomniała w słowie powitalnym wice marszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, z kolei Sekretarz Stanu KPRM Jan Dziedziczak mówił o milionach uchodźców z Ukrainy w kraju nad Wisłą i brakiem wsparcia dla nich z boku Unii Europejskiej.

– Sytuacja na Białorusi obecnie przypomina sytuację w Polsce w czasie stanu wojennego. Na Ukrainie Rosja przyczynia się do straszliwych zbrodni wojennych. Na Litwie są problemy z funkcjonowaniem polskich szkół. Jest potrzeba skuteczniejszego przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji – powiedziała Gosiewska do zebranych na spotkaniu.

– Media polskie działające poza granicami kraju to pigułka polskiej inteligencji. Zrzeszają obok siebie lokalne elity polskie oraz pomagają tworzyć dobry wizerunek ich historycznej ojczyzny. Jeżeli wspomnieć o temacie wojny, to w Polsce niema obozów dla uchodźców. Polacy otworzyli swoje domy czasem na zupełnie obcych ludzi. Wydatki łączne na zabezpieczenie ich potrzeb wyniosły 7-8 mld Euro. Niestety z funduszy europejskich zrefundowano zaledwie blisko 6 milionów Euro – mówił Jan Dziedziczak.

Wspaniałe słowa otuchy i poparcia dla przedstawicieli mediów polskich i polonijnych działających za granicą skierowały także dyrektor TVP Polonia Magdalena Tadeusiak, prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki. Mówili o szczególnej sytuacji obecnej na Wschodzie, nawoływali do weryfikacji informacji celem zwalczania dezynformacji rosyjskiej.

Wspomnieli o licznych programach pomocowych uruchomionych przez polskie instytucje mające na celu wesprzeć gości z Ukrainy oraz walkę Ukrainy z rosyjskim zaborcą.

Pieczę nad całym przedsięwzięciem sprawowały Fundacja Wolność i Demokracja oraz Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie przy wsparciu KPRM.

Na część konferencyjną złożyły się panele dyskusyjne moderowane przez znanych dziennikarzy i społeczników. Podczas części zamkniętej napracowano model realizacji wspólnych projektów na rok 2022-2023 oraz wybrano nowego prezesa i zarząd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Funkcję Prezesa objął Rajmund Klonowski z Litwy. W uchwałach podjętych większością głosów zaznaczono sprzeciw wobec rosyjskiej okupacji Ukrainy i Białorusi, potwierdzono prawo tych krajów na suwerenność oraz nietykalność granic, wyrażono solidarność wobec więźniów politycznych na Białorusi w tym – dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Informacja:

Już od dziewięciu lat Federacja Mediów Polskich na Wschodzie analizuje sytuację polityczną w Europie. Podczas organizowanych co roku zjazdów przedstawiciele polskich redakcji z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Węgier, Kirgistanu i Kazachstanu debatują o zagrożeniach, jakie dotykają wolne media w Europie oraz o metodach radzenia sobie z nimi.

W obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie i wojny pochłaniającej coraz więcej ludzkich istnień, zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie ma wyjątkowe znaczenie. Dziś niemal wszyscy dziennikarze stoją przed wyzwaniem przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji i relacjonowania wydarzeń mających wpływ na przyszłość wolnego świata. Wojnie konwencjonalnej towarzyszy wojna hybrydowa, a jednym z jej głównych pól bitewnych są media.

W związku z obecną sytuacją wzrasta konieczność debaty na temat wyzwań stojących przed polskimi redakcjami w Ukrainie, na Białorusi i krajach bałtyckich. Równie istotne jest poruszenie kwestii budowania właściwego wizerunku Polski, która wobec zdecydowanej postawy społeczeństwa polskiego i instytucji państwa narażona jest na dezinformację i inspirowane przez Rosję ataki i dezinformację w mediach zagranicznych.

Redakcja, 8 października 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *