Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Uładówce zostało zorganizowane Stoisko Niepodległościowe

W Uładówce zostało zorganizowane Stoisko Niepodległościowe

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytaliśmy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak podkreślono w tym dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała.

To naprawdę wielkie święto obchodzono przez Polaków na całym świecie. Tę radość rozdzielili także rodacy i przyjaciele z Ukrainy. W każdym zakątku, gdzie mieszkają osoby polskiego pochodzenia, gdzie uczą się języka polskiego, gdzie chcą dowiedzieć się o tradycjach, kulturze, historii i w ogóle o Polsce, odbyły się uroczystości, koncerty, arademie patriotyczne, konkursy poświęcone 100-leciu polskiej niepodległości.

W szkole średniej ogólnokształcącej w Uładówce, gdzie odbywają się zajęcia z języka polskiego i ogólnej wiedzy o Polsce, przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej było zorganizowane Stoisko Niepodległościowe. Uczniowie szkoły razem z nauczycielami i gośćmi śpiewali polskich piosenek patriotycznych, robili bransoletki w kolorach narodowych, recytowali wiersze, tańczyli, jedli rogale świętomarcińskie, składali puzzle mapy Polski i szukali odpowiedzi na pytania podczas quizu  „Co ja wiem o Polsce”. Ten czas zleciał bardzo szybko i owocnie. Osobom uczestniczącym w quizie pomagali szukać odpowiedzi wszyscy obecni i każdy otrzymał odrobinkę polskości, każdy dowiedział się czegoś nowego o drogach do niepodległości Polski, o osobach niepodległościowych, o poświęceniu i bohaterstwie, o zachowaniu swoich tradycji i patriotyzmie.

Pod koniec imprezy każdy uczestnik otrzymał prezent i za filiżanką gorącej herbaty z rogalikami świętomarcińskimi i ciasteczkami wszyscy dzielili się wrażeniami, śpiewali i miło spędzali czas we wspólnym gronie.

Tatiana Masłowa, Uładówka, 25 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *