Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Tywrowie pojawiła się chrześcijańska kawiarnia „Za płotem” – „За тином”

W Tywrowie pojawiła się chrześcijańska kawiarnia „Za płotem” – „За тином”

Zdjęcie udostępniło Katolickie Czasopismo CREDO16 marca w Tywrowie młodzież wybrała się na otwarcie chrześcijańskiej art-pub- kawiarni : «Za płotem».

Idea stworzenia chrześcijańskiej kafejki należy do młodzieży, która mieszka  w różnych miastach Ukrainy, rzadko spotyka się ze sobą i utrzymuje relacje tylko przez sieci społecznościowe. Koncepcja funkcjonowania kawiarni polega na tym, żeby połączyć wiarę w Boga z różnymi rodzajami sztuki – muzyką, filmami, animacją i innymi.

Główną ciekawostką tego miejsca jest aktywne uczestnictwo młodzieży. Właśnie młodzi ludzie wybierają temat spotkania, decydują o koncepcji, zapraszają gości i zespoły muzyczne. Dzielą się własnymi doświadczeniami na temat wiary, problemami oraz trudnościami i razem szukają wyjścia z tych trudnych życiowo sytuacji.

Temat «Ciut-ciut », który wybrano na pierwsze spotkanie, zdaniem inicjatorów, jest jednym z najaktualniejszych w naszym czasie. Dzisiejsze społeczeństwo proponuje minimalizm we wszystkim – w stosunkach społecznych, w wierze, w naszym postrzeganiu życia. Wybieramy «ciut-ciut » wtedy, kiedy nie chcemy wchodzić w relacje z Bogiem i poznawać go głębiej, a zostajemy na poziomie dziecięcych lekcji religii nawet wtedy, gdy mamy już lat 20. «Ciut-ciut» staje się kategorią naszych stosunków z innymi, zamykamy się we własnym świecie, tworząc określoną barierę dla stosunków – na to terytorium nie wolno nikomu wkraczać, stawiamy zakaz wstępu. «Ciut-ciut» w całości jest kreowane przez nasze marzenia oraz wizję tego, w jaki sposób trzeba żyć. Sen, nauka-praca, powrót do domu, gdzie na nas czekają telewizor-internet-telefon i kolejny dzień minął. Najbardziej zatrważającym jest fakt, że w całości przyzwyczajamy się do takiego życia i nie dążymy do czegoś większego – «minimum» staje się stylem naszego zachowania. W tym to czasie Pan wzywa nas, żebyśmy dążyli do pełni życia.

Program pierwszego spotkania został podzielony na pięć części, w przerwach pomiędzy którymi można było posłuchać muzyki i porozmawiać. Impreza zaczęła się od czytania liturgii, jako podstawy wszystkiego. Potem w części: «Po co?» inicjatorzy opowiedzieli o historii stworzenia kafejki, dlaczego właśnie temat „ciut-ciut” został wybrany oraz podzielili się własnymi myślami na temat spotkania.

Tego dnia obecnych czekała także «filiżanka herbaty» z biskupem Radosławiem Zmytrowiczem oraz o. Rafałem Strzyżewskim – OMI, który jest uważany za «ojca chrzestnego» tywrowskiej kafejki, gdyż właśnie ojciec Rafał oraz inni oblaci przystali na współpracę z młodzieżą, pomogli znaleźć miejsce oraz doprowadzili do spotkania, które nie jest zwykłą lekcją religii czy kazaniem. Rozmowa przy filiżance herbaty była żywym dialogiem młodzieży z duchowieństwem. Każdy miał możliwość zadawać pytań, na które nie może sam znaleźć odpowiedzi. Młodzież, obecna na spotkaniu, chciałaby wyrazić podziękowanie biskupowi za bardzo głębokie i prawdziwe uczestnictwo w imprezie.

W następnej części spotkania zatytułowanej: «Pogadamy», omawiano krótkometrażowe filmy, które zostały wybrane zgodnie z tematem spotkania. Trzy filmy i trzy różne historie ujawniły stan, w jakim teraz znajduje się współczesna młodzież, oraz pokazały ewentualne możliwości wyjścia z niewolnictwa «Społeczeństwa ciut-ciut» do wolności w Jezusie Chrystusie.

Spotkanie zakończyło się występem zespołu seminarzystów «Apostolstwo  powołań». Uczestnicy zespołu, którzy przygotowali wielkopostny program, w przerwach pomiędzy pieśniami opowiadali o własnym życiu i udzielali odpowiedzi na pytania obecnej w kafejce młodzieży. To, o czym śpiewają, rzeczywiście odzwierciedla ich styl życia. Po zakończeniu spotkania,  każdy z uczestników miał możliwość zostać na Adoracji oraz porozmawiać z innymi uczestnikami imprezy.

Dodatkową informację o spotkaniu można znaleźć na stronie internetowej, Vkontakte: арт-кафе «За тином».

Katolickie Czasopismo CREDO / Opracowanie Ania Szłapak, HP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *