Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Kijowie w ramach obchodów 100-lecia niepodległości z 2,5 tysięcy zniczy ułożono biało-czerwonego orła

W Kijowie w ramach obchodów 100-lecia niepodległości z 2,5 tysięcy zniczy ułożono biało-czerwonego orła

Fot. Jarosław Junko. PAP

Biało-czerwony orzeł z 2,5 tys. zniczy zapłonął w sobotę polskimi barwami narodowymi na dziedzińcu Twierdzy Kijowskiej, gdzie członkowie organizacji polskich na Ukrainie, dyplomaci i ukraińscy przyjaciele Polski rozpoczęli obchody stulecia odzyskania niepodległości.

“Setną rocznicę niepodległości obchodzi się tylko raz i jest to wydarzenie o ogromnym znaczeniu. Chcemy pokazać, że jesteśmy tu obecni, że polska kultura jest częścią składową wspólnej kultury polsko-ukraińskiej i że jesteśmy z Ukrainą strategicznymi partnerami” – oświadczył ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

Happening na 100-lecie odzyskania niepodległości zorganizował Instytut Polski w Kijowie. Dostarczył on na plac główny Twierdzy Kijowskiej znicze, które rozstawiali w kształt orła zwiedzający ją ludzie. Gdy zapadł zmrok, znicze zapalono. Z głośników płynęły polskie piosenki wojskowe, a uczestników akcji częstowano gorącą herbatą i grzanym winem.

Kolejnym punktem programu było złożenie wieńców pod krzyżem i tablicami ku czci powstańców styczniowych, którzy byli więzieni i zmarli, bądź zostali rozstrzelani w Twierdzy Kijowskiej. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia odznak “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Otrzymali je: dyrektor Muzeum Twierdza Kijowska Oksana Nowikowa-Wyhran i prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich (MSPPU) na Ukrainie Piotr Ciarkowski; oddzielnie wyróżnienie przyznano samemu MSPPU. Odznakę wręczono też prezesowi polskiej firmy Plastics-Ukraina Ireneuszowi Derkowi, a także działaczom polonijnym Walentynie Pugacz i Arsenowi Milewskiemu.

Spotkanie zakończyło się wspólnym wykonaniem hymnów Polski i Ukrainy. Zgromadzeni śpiewali je ze wsparciem Chóru Akademickiego z Nieżyna.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 11 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code