Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Truskawcu uhonorowano pamięć Tadeusza Hołówko w 90. rocznicę jego tragicznej śmierci

W Truskawcu uhonorowano pamięć Tadeusza Hołówko w 90. rocznicę jego tragicznej śmierci

W dniach 29-30 sierpnia 2021 r. w Truskawcu z inicjatywy strony ukraińskiej po raz pierwszy upamiętniono polskiego polityka, działacza państwowego II RP, publicystę i prometeistę Tadeusza Hołówko.

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Manny w Truskawcu odbyła się msza święta z udziałem Konsula Generalnego RP we Lwowie Elizy Dzwonkiewicz wzięła.

Do udziału w uroczystości dołączyli się przedstawiciele społeczności lokalnej, goście z innych ukraińskich miast, m.in. Kijowa i Iwana-Frankiwska. Władze miasta Truskawiec na uroczystościach upamiętniających reprezentował zastępca burmistrza Truskawca Oleksandr Tkachenko.

Na zakończenie Liturgii w Kościele jej uczestnicy przeszli centralnymi ulicami Truskawca z portretem Tadeusza Hołówko do miejsca, gdzie on został zamordowany przez działaczy z OUN. Niestety dawne pomieszczenia pensjonatu Sióstr Bazylianek przy ul. Stebnyckiej 11, gdzie Tadeusz

Hołówko zginął w pokoju nr 5 na parterze, nie zachowały się. Pozostały jedynie pozostałości fundamentów domu, na którym uczestnicy ceremonii złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Następnie na zaproszenie sióstr służebnic uczestnicy procesji pomodlili się wspólnie w Kaplicy Klasztornej Sióstr w Truskawcu.

O godzinie 11.00 w specjalnie wyposażonej auli rozpoczęła się konferencja poświęcona pamięci rocznicy zabójstwa Hołowki, które miało miejsce 29 sierpnia 1931 r. Tematem rozmów był: „Sposób życia i dziedzictwo społeczno-polityczne Tadeusza Hołówko. Ich znaczenie w obecnych warunkach rozwoju i współpracy gospodarczej Ukrainy I Polski wspólne przeciwdziałanie agresji oraz imperialnej polityce Federacji Rosyjskiej”.

Część prelegentów brała udział w trybie on-line. Spotkanie trwało ponad 3 i pół godziny. W jego trakcie głos zabrało aż 14 prelegentów – znani historycy, politolodzy, predsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych władz i stowarzyszeń z różnych regionów Ukrainy.

Uczestnicy spotkania zadeklarowali promowanie poglądów i życiowego dorobku Tadeusza Hołowki w płaszczyźnie historycznej i medialnej.

Sergij Porowczuk za: PUIG, 4 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code