Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » W Symferopolu zebrało się 15 tysięcy krymskich Tatarów w 68 rocznicę wysiedlenia

W Symferopolu zebrało się 15 tysięcy krymskich Tatarów w 68 rocznicę wysiedlenia

W stolicy Krymu ponad 15 tysięcy Tatarów zebrało się na placu w centrum miasta, by przypomnieć światu o przymusowym przesiedleniu swoich przódków przez władze ZSRR w 1944 roku.

68 lat temu radziecki rząd postanowił masowo deportować ludność Kryma do Azji Środkowej, Sybiru oraz Uralu. Razem z Tatarami wywieziono także miejscowych Bułgarów, Ormian, Greków oraz Niemców.

Polityka „etnicznych czystek” została przejęta przez komunistów u byłego sojusznika – III Rzeszy. Na miejsce Tatarów przesiedlano do opuszczonych domów Rosjan z oddalonych regionów Rosji.

Powrót krymskich Tatarów na półwysep zaczął się pod koniec 80 lat ubiegłego wieku. Dziś na Krymie mieszka 265 tys. Tatarów – 13% od ogólnej liczebności.

Tatarzy są znacznie bardziej proukraińscy od krymskich Rosjan. Na wiecu większość napisów na planszach była w języku ukraińskim, Tatarzy nie ubiegają się o rosyjskie paszporty, w odróżnieniu od Rosjan.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code