Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Święto Wojska Polskiego Motocyklowy Rajd Katyński odwiedził Latyczów, Brajłów, Winnicę, Berdyczów oraz Żytomierz

W Święto Wojska Polskiego Motocyklowy Rajd Katyński odwiedził Latyczów, Brajłów, Winnicę, Berdyczów oraz Żytomierz

XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński podąża przez Ukrainę szlakiem polskiej historii i miejsc pamięci.

O 15:30 czasu lokalnego rajdowcy na czele z Katarzyną Wróblewską wjechali na główną ulicę miasta Winnicy – Soborną. Pierwszym punktem gdzie złożyli wieńce, zniczy i pomodlili się, był stary polski cmentarz na terenie winnickiego parku kultury, który jednocześnie jest miejscem pamięci o ofiarach Polskiej Operacji NKWD (1937-1938).

Na gości z Polski przy wejściu do parku czekała grupa miejscowych Polaków, którzy wspólnie z rodakami z historycznej ojczyzny oddali hołd pomordowanym w czasie Wielkiego Terroru.

Następny przystanek – tablica Piłsudskiego przy budynku byłej Miejskiej Dumy. Odśpiewanie „Pierwszej Brygady” przez zebranych w miejscu, gdzie stąpała noga Naczelnego Wodza była uroczystym uwieńczeniem pobytu uczestników Rajdu w stolicy Wschodniego Podola.

W Latyczowie oraz Brajłowie Rajd Katyński tradycyjnie odwiedził mogiły żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w walkach z bolszewikami w roku 1920.

W trasie na terenie Winnickiego Okręgu Konsularnego Rajdowi towarzyszyła wicekonsul KG RP w Winnicy Magda Arsenicz.

W ciągu 23 dni motocykliści pokonają ponad kilka tysięcy kilometrów. W rajdzie bierze udział zarówno młodzież, jak i osoby w wieku podeszłym.

Redakcja, 17 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *