Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » W Studiu Filmowym Kuriera Galicyjskiego powstał film o „Białym Słoniu”

W Studiu Filmowym Kuriera Galicyjskiego powstał film o „Białym Słoniu”

Mieszkańcy Lwowa, za sprawą Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod wysokim Zamkiem”, mieli okazję udać się w fascynującą podróż do obserwatorium na górze Pop Iwan.

Zobaczyli fantastyczne ujęcia gór, przełęczy, zachodów słońca w Karpatach i prześlizgujących się ich wierzchołki chmur, ale gwiazdą wieczoru był legendarny Biały Słoń.

Zaprezentowano film „Obserwatorium” Wiesława Romanowskiego i „Biały Słoń” Eugeniusza Sało. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z Ihorem Cependą, rektorem Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankiwsku i Janem Malickim, dyrektorem Studium Europy Wschodniej, które poprowadził Eugieniusz Sało.

Polskie obserwatorium, które stanęło na Popie Iwanie w 1938 roku. Niebawem II Rzeczpospolita upadła pod naporem Niemców i Sowietów. Polski cud budownictwa w Karpatach zaczął niszczeć w czasach sowieckich i wolnej Ukrainy. Z inicjatywy Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankiwsku i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęły się prace remontowe obserwatorium.

Słowo Polskie za: filmlwow.eu, 14 października 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code