Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Strusiowie społecznicy odnawiają kościół św. Antoniego

W Strusiowie społecznicy odnawiają kościół św. Antoniego

Fot.: suspilne

Mieszkańcy Strusiowa na własną rękę odnawiają restaurację kościoła św. Antoniego z końca XIX wieku.

W centrum Strusiowa w obwodzie tarnopolskim miejscowi mieszkańcy odbudowują kościół św. Antoniego, oddanego do użytku wiernym w 1903 roku. Wokół kościoła zostało urządzone ogrodzenie, naprawiono drzwi wejściowe i odnowiono główne wejście. Na wieży kościelnej planują zamontować zegar. O tym poinformował „Suspilne” lokalny historyk Andrij Stańko.

Jak zaznaczył jeszcze przed pełnoskalową inwazją wojsk rosyjskich, starając się spopularyzować wieś, on razem z innymi mieszkańcami Strusiowe robili widokówki ze starych fotografii, w szczególności ze zdjęć z polskich archiwów. Zauważyli więc, że dawniej na elewacji świątyni był zegar.

Fot.: suspilne

„Kiedy spojrzałem na pocztówkę i zdjęcie kościoła, zobaczyłem, że znajdował się tam zegar. Okazało się, że miasteczko Strusiów posiada własną tzw. wieżę zegarową. Jeżeli w innych miastach były ratusze lub inne budowle, to w Strusiewie pełnił tę funkcję kościół. Podobnie jak w dużych miastach, na przykład w Tarnopolu czy we Lwowie. Znaleźliśmy firmę, która opracowała dla nas projekt i obliczyła kosztorys. Wówczas wynosił ponad 100 tysięcy hrywien. W zeszłym roku i tej wiosny zaczęliśmy zbierać na to fundusze – mówi Stańko.

Z powodu rozpoczęcia wojny na pełną skalę projekt renowacji zegara został wstrzymany, ale okoliczni mieszkańcy, w tym wielu parafian rzymskokatolickich, samodzielne kontynuowali naprawy w kościele. Proboszcz kościoła św. Antoniego ksiądz Wiktor mówi, że według stanu na dziś już naprawili główne wejście i wyremontowali drzwi kościoła, częściowo odnowili wejścia boczne, załatali dach, również urządzili ogrodzenie i wysadzili młode drzewa.

Aby w przyszłości odnowić kościół, planują nadal zbierać pieniądze i szukać specjalistów – powiedział Andrij Stańko.

Lidia Baranowska za: suspilne, archidiecezja lwowska, 7 września 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *