Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W stolicy Węgier odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

W stolicy Węgier odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Fot. PAP

6 kwietnia 2018 r. w Budapeszcie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika „Memento-Smoleńsk”. Memoriał poświęcony jest ofiarom katastrofy smoleńskiej z kwietnia 2010 r. oraz przyjaźni polsko-węgierskiej.

W uroczystości wzięli udział m.in. premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki oraz Wiktor Orban, lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth a także Polacy mieszkający na Węgrzech.

Mateusz Morawiecki, odnosząc się natomiast do odsłoniętego w piątek pomnika, stwierdził, że „nie można zrozumieć współczesnej historii Polski bez zrozumienia tej straszliwie wyjątkowej katastrofy, jaką była katastrofa smoleńska”.
Premier Węgier wskazał, że na pomniku „Memento-Smoleńsk” widnieją nazwiska 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, które przez dekady kształtowały losy Polski i Europy. „Chylimy głowy przed ofiarami i pokładamy wiarę w posłannictwie, które reprezentowali” – zaznaczył.

Inicjator postawienia pomnika Zsolt Nemeth podkreślił, że obecni podczas piątkowej uroczystości pamiętają ogromny wstrząs, „jaki przeżyło społeczeństwo węgierskie z powodu tragedii smoleńskiej”. Jak dodał, odsłaniany pomnik pokazuje, że „staje się ona częścią dzisiejszego świata, dzisiejszych Węgier”.

Jego zdaniem z pewnością wielu zada pytanie, dlaczego pomnik jest odsłaniany 8 lat po katastrofie smoleńskiej, przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. „Moja odpowiedź jest taka, że to całkowicie świadoma zbieżność w czasie. […] Ten pomnik jest obietnicą, że po wyborach będziemy podążać tą samą drogą – drogą wierności węgiersko-polskiej wspólnoty losów i budowanej na niej węgierskiej polityki narodowej” – zapewnił.

Powstanie pomnika „Memento-Smoleńsk” wsparł węgierski rząd sumą blisko 1,7 mln zł. W finansowaniu częściowo uczestniczyły też władze lokalne.

Słowo Polskie, 09.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code