Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W stolicy Polski odbyły się obchody 100. rocznicy wyzwolenia Kijowa z rąk bolszewickich

W stolicy Polski odbyły się obchody 100. rocznicy wyzwolenia Kijowa z rąk bolszewickich

W kościele Świętego Krzyża sprawowana była Msza święta w intencji uczestników walk o Kijów. W uroczystościach udział wziął m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– Był to bardzo ważny element nie tylko toczącej się między Polską a Rosją sowiecką wojny, ale miała to być także realizacja dalekowzrocznych planów politycznych Józefa Piłsudskiego, planów federacyjnych, aby w tej części Europy stworzyć blok państw niepodległych, połączonych mocnym sojuszem z Rzeczpospolitą. Oddajemy dziś hołd tym, którzy sto lat temu rozumieli, że największe zagrożenie płynie ze strony bolszewickiej Rosji, a dobrze rozumiana współpraca między Polską a Ukrainą gwarantuje w tej części Europy stabilność i ład na dziesięciolecia – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Polska armia wraz z oddziałami ukraińskimi zajęła Kijów 7 maja 1920 r. 9 maja odbyła się w centrum miasta wspólna polsko-ukraińska defilada.

Obchody setnej rocznicy tych wydarzeń odbywały się w Warszawie w dniach 8-9 maja. W ich ramach, obok uroczystej Mszy św., odbyło się także złożenie wieńców na grobie gen. Marko Bezruczki i żołnierzy ukraińskiej armii Petlury.

Słowo Polskie za: Radio Maryja, 10 maja 2020 r

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code