Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W stolicy Polski obchodzono Dzień Jedności Ukrainy

W stolicy Polski obchodzono Dzień Jedności Ukrainy

W Warszawie, 22 stycznia odbyły się uroczystości poświęcone Dniu Jedności Ukrainy.

Uroczystości odbyły się na cmentarzu prawoslawnym  na Woli oraz w Cerkwi prawosławnej pw. Św. Ioanna Lestwicznika. Po modlitwie odbyło się uroczyste składanie wieńców na grobach żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej z udziałem oddziału Gwardii Honorowej Wojska Polskiego.

W latach 1918-1919 w walkach o niepodległość Ukrainy wzięły udział różne formacje wojskowe, które walczyły również po polskiej stronie w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Wraz z Polakami do walki z wojskami bolszewickimi stanęli żołnierze wojsk Ukraińskiej Republiki Narodowej dowodzeni przez gen. Semena Petlurę będącego jednocześnie szefem ukraińskiego Rządu Tymczasowego. Wielu ukraińskich żołnierzy zginęło i zmarło na ziemiach polskich. Tutaj też znajdują się ich mogiły.

Na warszawskiej Woli mieści się kwatera poległych żołnierzy ukraińskich z pomnikiem oraz pojedyńcze groby petlurowców położone w różnych miejscach nekropolii. Wśród  pochowanych jest m.in. minister spraw wojskowych w Rządzie Tymczasowym Ukrainy gen. Wołodymir Salskij, obrońca Zamościa przed sowietami gen. Marko Bezruczko oraz generałowie Wiktor Kusz i Wsiewołod Zmijenko.

Na odsłoniętym w 1999 roku krzyżu kozackim znalazł się dwujęzyczny napis: “Bojownikom o wolność Ukrainy” po ukraińsku oraz “Żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej broniącym wolności Ukrainy i Polski” po polsku.

Sergij Porowczuk, 30.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code