Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » W Staszowie też grają „Krakowiankę”

W Staszowie też grają „Krakowiankę”

25 listopada na niedzielnej Mszy św. w winnickim kościele MB Anielskiej gościł młodzieżowy zespół „Staszicówka” z województwa Świętokrzyskiego a także inne dzieci z Polski, którzy przyjechali na Ukrainę w ramach realizacji projektu wymiany młodzieżowej, dofinansowanego przez fundusz Narodowego Centrum Kultury. Cała delegacja nalicza 40 dzieci oraz 4 opiekunów.

Na polskiej Mszy „Staszicówka” zaczęła swój występ od patriotycznej pieśni „Pod Twą obronę”, przechodząc następnie do znanych i lubianych utworów muzyki ludowej: „Krakowianki”, „Szła dzieweczka do laseczka” oraz innych. Zamiast zapowiedzianych trzech utworów, młodzi muzycy zagrali dwa razy dłuższy repertuar.

Parafianie kościoła na ul. Sobornej z wielkim entuzjazmem wysłuchali koncertu gości ze Staszowa, podczas Mszy zaśpiewał również kościelny chór, działający przy Konfederacji Polaków Podola. Najbardziej ujmująco w jego wykonaniu zabrzmiała pieśń „Błogosławiony”.

Po wystąpieniu polskiego zespołu, przedstawiciele władz powiatu staszowskiego podziękowali publiczności za gromkie brawa i ciepłą atmosferę.

Program pobytu dzieci z Polski przewiduje także występ w Tulczynie oraz w Obwodowym Domu Dziecka w Winnicy.

Liderami w realizacji tego ambitnego i ciekawego zadania są: ze strony polskiej – Społeczna Szkoła Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Staszowie, a ze strony ukraińskiej – Tulczyńska Szkoła Muzyczna, mieszcząca się w dawnym pałacu zwanym ,,Wersalem Podola”, który w II połowie XVIII wieku wybudował Stanisław Szczęsny Potocki – jedna z najbardziej niejednoznacznych postaci w historii Polski.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 228}

oraz wideo

{youtube}xvVVAST6KlI{/youtube}

{youtube}dJv-EEdOUb8{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code