Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W starym mieście Wołynia odbyła się gra terenowa “Drogami polskiego Żytomierza”

W starym mieście Wołynia odbyła się gra terenowa “Drogami polskiego Żytomierza”

W drugiej połowie września nauczyciele i uczniowie działającej przy żytomierskim Zjednoczeniu Szlachty Polskiej „Szkoły Wiedzy o Polsce” zorganizowali bardzo nietypową i niezwykłą zabawę na powitanie nowego roku szkolnego – grę terenową „Drogami polskiego Żytomierza”.

Zabawa ta miała na celu sprawdzenie na ile uczniowie orientują się nie tylko w polskiej gramatyce i prawidłowej wymowie polskich słów, ale także czy znają oni polską kulturę, historię, literaturę, muzykę oraz czy orientują się, jakie miejsca w Żytomierzu są związane z życiem Polaków. W zadaniach zaszyfrowano takie obiekty jak Dom Polski im Paderewskiego, ruiny klasztoru jezuitów, pomnik Jana Pawła II, kościół św. Jana z Dukli, dom gdzie urodził się powstaniec styczniowy Jarosław Dąbrowski, budynek, gdzie mieszkał Kraszewski, Filharmonia (dawny Teatr Polski) i miejsce gdzie kiedyś stał dom Juliusza Zarębskiego.

Drogą losowania zostały utworzone dwie drużyny. Aby sprostać zadaniu i odgadnąć potrzebny obiekt, uczestnicy musieli poprawnie odpowiedzieć na pytania. Oto niektóre z nich: „Jak wyglądało godło Polski w czasach PRL?”, „Jak brzmi hymn rycerstwa polskiego ?”, „Co znaczą „Wołyńskie Ateny”?”, „Jakich tematów nie wolno poruszać przy eleganckiej rozmowie towarzyskiej?”, „Jak wyglądał herb powstańców styczniowych i jakie było ich hasło?”, etc.

Wziąłem udział w ciekawej grze. Pytania były ciekawe, dowiedziałem się wielu nowych informacji o swoim mieście – dzieli się wrażeniami z gry terenowej Eugeniusz Zubenko 15 lat, uczeń „Szkoły Wiedzy o Polsce”.

– „Quest” był cudowny i pozytywny. Czegoś takiego w Żytomierzu chyba nikt jeszcze nie robił. Jestem dumna z tego że byłam członkiem energicznej i intelektualnej drużyny zawodników – mówi Wiktoria Mydzyn, działaczka Zjednoczenia Szlachty Polskiej, jedna z organizatorów questu.

Najbardziej mi się spodobało pojednanie dynamicznego biegu i testy z wiedzy. Wiele dowiedziałem się o starych kamienicach mojego miasta. Przed grą terenową nie wiedziałem gdzie stał wcześniej dom Zarębskiego – dzieli się wrażeniami z zabawy Anton Markowicz, 16 lat, uczeń  „Szkoły Wiedzy o Polsce”.

W 2014 roku wzrosła liczba uczniów w „Szkole Wiedzy o Polsce”. By poznawać język i kulturę polską przyszło wielu dorosłych. Nauczanie odbywa się teraz w trzech grupach. Nauczycielką jest Anna Denisiewicz. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy w szkole nr 36. Dorośli i młodzież maja zajęcia w budynku na ulicy Czechowa 1, w lokalu który udostępnia Michał Łagowski, członek Zjednoczenia od grudnia 2013 roku. Nauczycielką starszych grup jest Irena Zagladko. Dorośli, choć nie zawsze mogą uczęszczać na wszystkie zajęcia, starają się brać udział w imprezach kulturowych, organizowanych przez Zjednoczenie.

Lato 2014 r. było bardzo bogate w wycieczki i wędrówki dla członków ZSzP. Członkowie tej organizacji zwiedzili Berdyczów, Radomyśl, Korostyszew i Aleksandrię. W Żytomierzu zorganizowano dwie wycieczki na miejscowy Cmentarz Polski. Podczas pierwszej przewodnikiem była Irena Zagładko, drugiej – Rusłan Kondratiuk, znany w Żytomierzu archiwista i badacz historii. Oczywiście „quest” „Drogami Polskiego Żytomierza” to dla Żytomierza coś nowego, niezwykłego i kreatywnego. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w następnym „Queście”! Ogłoszenie z pewnością opublikujemy w witrynie Zjednoczenia Szlachty Polskiej oraz na portalu „Słowa Polskiego”.

Irena Zagladko, zdjęcia – biuro prasowe ZSzp

GK

 

Zdjęcia z gry terenowej w Żytomierzu

{morfeo 646}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *