Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Smoleńsku odbyły się uroczystości poświęcone 8. rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu

W Smoleńsku odbyły się uroczystości poświęcone 8. rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Marciniak i kierownik Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku Joanna Strzelczyk (składają kwiaty w miejscu katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku (fot. Wojciech Pacewicz)

Od złożenia wieńców na miejscu katastrofy rozpoczęły się uroczystości poświęcone ósmej rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M, w którym zginęli prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz ponad 90 członków delegacji zmierzającej na obchody rocznicowe do Katynia. Na miejscu katastrofy nie było przedstawicieli lokalnych władz.

O godzinie 9.41 czasu lokalnego ambasador RP Włodzimierz Marciniak, kierujący polską delegacją, złożył kwiaty na miejscu katastrofy przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku, przed krzyżem upamiętniającym ofiary tragedii. Następnie wiązanki złożyli towarzyszący mu dyplomaci polscy z Moskwy i Smoleńska, przedstawiciele lokalnej Polonii, stypendyści z Polski.

Proboszcz smoleńskiej parafii ojciec Ptolemeusz odmówił modlitwę za zmarłych. „Chcemy modlić się o pokój ich duszy i godne upamiętnienie tego miejsca” – mówił, rozpoczynając modlitwę.

„Zarówno katastrofa, zbrodnia katyńska, która miała miejsce w 1940 roku, ale także i nasza pamięć, i to, że jak co roku sprawujemy należną posługę to ważne doświadczenie formacyjne” – mówił Marciniak. Jak podkreślił, dla wielu osób ma to także ważny wymiar osobisty, ponieważ znały tych, którzy zginęli w katastrofie. Ambasador wspominał jednego z oficerów BOR-u, którego znał jeszcze jako młodego chłopca, syna pracownika ambasady w Moskwie w latach 90.

Podczas uroczystości w Smoleńsku pamięć ofiar uczczono minutą ciszy.

W trakcie uroczystości do jej uczestników dołączył prawosławny duchowny, ojciec Aleksandr ze Smoleńska, który również złożył kwiaty pod krzyżem. „Cerkiew prawosławna również modli się za ofiary” – podkreślił.
Uczestnicy uroczystości w Smoleńsku udali się do Katynia na dalszą część obchodów rocznicowych.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu – w sumie 96 osób. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzało na uroczystości w Lesie Katyńskim.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu spoczywa ponad cztery tysiące polskich oficerów rozstrzelanych w 1940 r. przez stalinowskie NKWD. Do zbrodni katyńskiej, w której na polecenie najwyższych władz ZSRR zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło w 1940 r.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 11.04.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code