Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Sławucie rodzi się nowe pokolenie liderów

W Sławucie rodzi się nowe pokolenie liderów

Na początku sierpnia starsza szkolna młodzież ze Sławuty wyjechała do Polski by wziąć udział w warsztatach liderskich „Ja – LIDER. Warsztaty dla młodzieżowych animatorów środowisk polskich za granicą” zorganizowanych przez Fundację Wolność i Demokracja i współfinansowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP.

Sławutę reprezentowało osiem osób w wieku od 15 do 18 lat. W szkolenie młodzieży z Wołynia zaangażowali się najlepsi polscy trenerzy i nauczyciele. Oprócz dzieci ze Sławuty w tym turnusie okazały się także goście z Gródka Podolskiego, Chmielnickiego, Beresteczka, Żytomierza oraz Krzywego Rogu.

Uczestnicy wyjazdu razem z opiekunkami brały udział w zajęciach z zakresu kompetencji społecznych, językowych, w zakresie zarządzania projektami. Fundacja „Wolność i Demokracja” przygotowała dla młodzieży nie tylko zajęcia teoretyczne. Na młodzież pochodzenia polskiego z Ukrainy czekało wiele ciekawych miejsc i atrakcji!

Byliśmy w Senacie i Sejmie RP, w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Żelazowej Woli w Muzeum Fryderyka Chopina, zwiedziliśmy Pałac w Nieborowie; mieliśmy zaszczyt być obecnymi na Mszy Świętej w Niepokalanowie, 6 sierpnia, w 90. rocznicę uroczystego wniesienia pierwszej figurki Niepokalanej. W tym samym dniu na Mszy również byli obecni pielgrzymi z 37. Warzawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę. To była kolejna możliwość zapoznania się z polską kulturą, mocno związaną z Kościołem katolickim.

Nie zabrakło także okazji do aktywnego wypoczynku. Termy w Mszczonowie, grillowanie, dyskoteki, integracyjne zajęcia sportowe. Najlepiej nauka jest przyswajana razem z wypoczynkiem!

Dziękujemy Fundacji „Wolność i Demokracja”, Rządowi RP, MEN, agencji „Mówiący Kij”, trenerom: Zbigniewowi Żukowi, Karolinie Orłowskiej-Koziołek; Krzysztofowi Falkowskiemu, Annie Kubeł, Sarze Zasik, Konradowi Samselowi. Każdy z nich był bardzo otwarty na potrzeby każdego dziecka ze Wschodu. Teraz po powrocie z Polski mamy do zrealizowania projekty, który rozpoczęliśmy w ramach warsztatów. Spodziewamy się uda się nam wszystko jak najlepiej!

Łarysa Cybula, 01.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code