Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W ślad za Polską o reparacjach od okupanta upomniała się Ukraina

W ślad za Polską o reparacjach od okupanta upomniała się Ukraina

Fot. pexels

W rozmowie z niemieckimi mediami z DPA ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluśka stwierdził, że za spowodowane szkody wynikające z ataku na Ukrainę Rosja powinna zapłacić co najmniej 300 mld euro.

– Chcemy odszkodowania za wszystkie szkody, jakie Rosja wyrządziła Ukrainie w wyniku wojny – powiedział Maluśka. Wspomniał o ukraińskiej inicjatywie przedstawienia na ZG ONZ rezolucji będącej fundamentem dla międzynarodowego mechanizmu reparacji.

Ukraiński minister sprawiedliwości wystąpił również z żądaniem dostępu do zagranicznych aktywów rosyjskich przedsiębiorstw państwowych i skonfiskowanego majątku rosyjskich oligarchów

Szkody, jakie poniosła Ukraina w wyniku rosyjskiej inwazji, już teraz szacuje się na znacznie wyższe. Wspomniana kwota 300 mld dolarów odpowiada jednak aktywom rosyjskiego banku centralnego w krajach G7, które zostały zamrożone w czasie obowiązywania sankcji.

Wcześniej bardzo konkretną kwotę na jaką oszacowano polskie straty spowodowane niemiecką agresją i okupacją w latach 1939-1945 przedstawiła Polska. Zostały one oszacowane na 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych ( 1 532 170 mln USD) i takiej kwoty Polska będzie się domagać od Niemiec.

Słowo Polskie, 11 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code