Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Sejmie gościła grupa ukraińskich parlamentarzystów

W Sejmie gościła grupa ukraińskich parlamentarzystów

Fot. sejm.gov.pl

Ukraińscy parlamentarzyści wzięli udział w dwudniowej wizycie do Polski. W jej trakcie goście z kraju nad Dnieprem spotkali się m.in. z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem, wiceministrem obrony narodowej Tomaszem Szatkowskim i wiceminister edukacji narodowej Marzeną Machałek.

We wtorek, 26 marca, w Warszawie gościła delegacja Rady Najwyższej Ukrainy, która spotkała się z Polsko-Ukraińską Grupą Parlamentarną.

Spotkaniu przewodniczyła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Wcześniej z ukraińskimi politykami rozmowy odbył również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Wśród poruszonych dziś tematów znalazły się m.in. sytuacja na Ukrainie przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi oraz współpraca regionalna w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa, infrastruktury, pomocy rozwojowej. Wicemarszałek Mazurek zapewniła ukraińskich polityków, że wspieranie ich kraju jest polską racją stanu.

Parlamentarzyści rozmawiali również o budowie gazociągu Nord Stream 2 – strony niezmiennie podkreślają negatywny stosunek do tej rosyjskiej interwencji.

Wśród omawianych kwestii była również infrastruktura drogowa. Polscy politycy podkreślili program budowy międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który powstaje wzdłuż wschodniej granicy Polski. Stronę ukraińską, na czele z Oksaną Juryneć i Mykołajem Kniażyckim (przewodniczącymi Grupy Parlamentarnej ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z Rzeczpospolitą Polską), reprezentowali również Jurij Myroszynyczenko, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca wraz ze współpracownikami: Vasylem Zvarychem i Anatolijem Khrystienką.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji oraz zdjęcia http://www.sejm.gov.pl, 29 marca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *