Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Rzeszowie-Jasionce o perspektywach projektów Trójmorze oraz Nord Stream 2 dla Ukrainy

W Rzeszowie-Jasionce o perspektywach projektów Trójmorze oraz Nord Stream 2 dla Ukrainy

Fot.
fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

“Polski pomysł na całą Europę Środkowo-Wschodnią to Trójmorze, które bez Ukrainy może byłoby możliwe, ale na pewno byłoby o wiele uboższe, słabsze i nie miałoby pełnego wymiaru. Kraje naszego regionu łączy wiele wspólnych elementów, takich jak przywiązanie do suwerenności, silne poczucie własnej tożsamości narodowej oraz akceptacja fundamentów chrześcijańskich” – powiedział wice-marszałek polskiego Sejmu Ryszard Terlecki.

Odpowiadając na pytanie o relacje polsko-ukraińskie w ramach XII FORUM EUROPA-UKRAINA, Terlecki powiedział, że Ukraina jest sąsiadem trudnym, wymagającym, ale niezwykle bliskim kulturowo.

“Ukraina na jest trudnym partnerem, bo z jednej strony chcielibyśmy bardzo mocno z Ukrainą się przyjaźnić, a z drugiej strony bardzo doskwiera nam wspólna przeszłość, z którą nie umiemy sobie poradzić ani my, ani Ukraińcy” -mówił.

Podczas Forum odbyło się również spotkanie delegacji polskich parlamentarzystów, której przewodniczyli wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Beata Mazurek, z deputowanymi Rady Najwyższej Ukrainy.

Zwieńczeniem obrad pierwszego dnia była sesja plenarna „Wschodni sąsiedzi Unii Europejskiej w poszukiwaniu realistycznego modelu integracji” z udziałem wicemarszałka Terleckiego,  Oksany Syroid, wiceprzewodniczącej RNU oraz Rebeki Harms, eurodeputowanej z Niemiec. Paneliści debatowali nad kolejnymi działaniami ze strony Unii oraz nowych krajów stowarzyszonych, które przyspieszą procesy integracyjne. Wicemarszałek Sejmu zawrócił uwagę, że ten rok będzie szczególnym zarówno dla Ukrainy i UE, przed którymi stoją wyborcze konfrontacje.

Oksana Syroid silnie podkreślała, że od czasów upadku ZSRR Rosja wciąż pozostaje stałym zagrożeniem w regionie, a na dzień dzisiejszy na Ukrainie toczy się walka o to, jakie wartości będą dominowały na jej terenie. – Nord Stream 2 to nie projekt komercyjny, chodzi w nim o  kontrolowanie regionu Morza Bałtyckiego. Rosja chce zamknąć Ukrainę i kraje Europy Środkowo-Wschodniej w kręgu swojej dominacji, poszerzając swoje wpływy również na Krymie i Morzu Azowskim. Tę perspektywę bardzo dobrze rozumieją kraje takie jak Polska, Łotwa i Estonia, bo zetknęły się z rosyjską agresją w przeszłości – wskazała parlamentarzystka z Ukrainy.

Słowo Polskie na podstawie informacji sejm.gov.pl, 30 stycznia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code