Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Równym uczcili pamięć ofiar akcji «Wisła»

W Równym uczcili pamięć ofiar akcji «Wisła»

Zdjęcie pobrane z istpravda.com.ua

W Równym odbyły się uroczystości na cześć pamięci ofiar akcji « Wisła », która zaczęła się 65 lat temu.

Imprezy odbyły się w śródmieściu, przy pomniku ofiarom tragicznego przesiedlenia Ukraińców z ziem, teraz wchodzących do składu Polski.

Przedstawiciele władz lokalnych i społeczności uczcili pamięć ofiar dieportacji minutą milczenia, złożyli kwiaty do podnóża pamiętnego znaku.

Zaznaczono, że akcja « Wisła », która zaczęła się 28 kwietnia 1947 roku, była końcowym etapem przestępstw wobec Ukraińców ludzi ze strony komunistycznych reżimów Polski i Związku Radzieckiego, które w drodze terroru i represji wypędziły Ukraińców z ziem, na których mieszkali.

Zgodnie z porozumieniami pomiędzy Polskim Komitetem Narodowego Wyzwolenia a rządem Ukraińskiej SRR o wzajemnej wymianie ludności na przygranicznych terytoriów, według danych polskich źródeł, w ciągu października 1944 i sierpnia 1946 do radzieckiej Ukrainy przesiedlono ponad 482 tysięcy osób. Przesiedlenie, które powinno było stać się dobrowolnym, według zeznaniach historyków i jego uczestników przeobraziło się w przymusową akcję z zastosowaniem wojska. Później ci Ukraińcy, którzy uchylili się od wywozu (głównie z południowo-wschodnich rejonów Polski) byli deportowani za pomocą radzieckich, polskich i czeskich wojskowych oddziałów podczas akcji «Wisła», która zaczęła się 28 kwietnia 1947 roku. Jej ofiarami stali prawie 150 tysięcy Ukraińców, które zostały rozsiane po północnym i zachodnim regionach Polski, a kilka tysięcy z nich zostali więźniami polskiego obozu koncentracyjnego w Jaworznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code