Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Równem pamiętają o generale Marku Bezruczce

W Równem pamiętają o generale Marku Bezruczce

Rok temu, 22 sierpnia 2016 roku, w mieście Równe na jednym z budynków w centrum miasta po raz pierwszy na Ukrainie odsłonięto tablicę pamiątkową generałowi Markowi Bezruczce.

Na tej tablicy znalazł się napis w języku polskim i ukraińskim następującej treści: „Marko Bezruczko (13.10.1883–10.02.1944). Generał brygady Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, bohater narodu polskiego i ukraińskiego. W sierpniu 1920 roku powstrzymał pod Zamościem napór armii czerwonej, wnosząc olbrzymi wkład w ocalenie Europy przed bolszewizmem”.

Wokół takich osobistości jak gen. Marko Bezruczko, powinna być budowana polityka pamięci narodowej Polski i Ukrainy. Mieszkańcy, którzy mieszkają na Prospekcie gen. Marka Bezruczka w Równem, są zadowoleni z „dekomunizacji” nazwy swojej ulicy wdzięczni organizatorom za tablicę generała Bezruczki. Coraz więcej wiedzą o człowieku, który walczył za wolność Polski i Ukrainy.

Podobne procesy są przejawem transformacji społeczeństw obydwu państw. Równe jest także pierwszym miasto na Ukrainie, gdzie odsłonięto popiersie Symona Petlury (2005). Drugi pomnik lidera Ukraińskiej Republiki Ludowej, która razem z II RP wyruszyła w ofensywę przeciwko bolszewikom w 1920 r. zostanie odsłonięty w październiku w Winnicy na Podolu.

Sergij Porowczuk, 24.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code