Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Równem mówiono o wpływie Polski na Ukrainę w okresie międzywojennym

W Równem mówiono o wpływie Polski na Ukrainę w okresie międzywojennym

Rówieńska Biblioteka Obwodowa we współpracy z Rówieńską Regionalną Organizacja Krajowego Zwiazku Etnografów Ukrainy oraz NGO Centrum Kultury i Edukacji im. Bezruczki zorganizowała spotkanie w formacie obrad okrągłego stołu, poswiecone 97. rocznicy podpisania umowy o współpracy militarnej między II RP a Ukraińską Republiką Ludową.

Pierwszy z wykładów wygłosił historyk dr Ruslan Parydiuk, który przedstawił wyniki swoich prac w monografii naukowej ,,Polacy na Ukrainie”. Historyk szczegółowo opowiadał o bohaterach swojej ksiazki, ujawnił mało znane fakty z życia Józefa Piłsudskiego dotyczące stosunków Polski z Ukrainą w okresie międzywojennym. Kolejnym prelegentem był szef Centrum Edukacji Kulturalnej T. Chatski, który ujawnił główne aspekty działalności swojej organizacji spolecznej, proponując wspołpracę na polu historii.

Szef harcerstwa na Wołyniu Aleksander Radica przedstawił książki o tematyce historycznej, wykorzystywane podczas badań okresu 1917-1921 przez zarówno polskich jak i ukraińskich historyków.
Pożegnalny wykład wygłosił Sergij Porowczuk, szef Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki. Pokazał słuchaczom zdjęcia z cmentarza żołnierzy URL na cmentarzu Wola w Warszawie, co spowodowało ożywioną dyskusje.

W pracach obrad okrągłego stolu w Rówieńskiej Bibliotece Obwodowej wzięli udział studenci z wydziału historii Rowieńskiego Uniwersytetu, nauczyciele historii, słuchacze Regionalnego Instytutu Ksztalcenia Podyplomowego w Rownem oraz członkowie ,,Polsko-Ukraińskiego Centrum Kulturalno-Oswiatowego im. Tomasza Oskara Sosnowskiego.

Sergij Porowczuk, 22.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *