Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Równem i Kostiuchnówce odbędzie się konferencja międzynarodowa poświęcona 100-leciu Bitwy Warszawskiej i Sojuszu Piłsudski-Petlura

W Równem i Kostiuchnówce odbędzie się konferencja międzynarodowa poświęcona 100-leciu Bitwy Warszawskiej i Sojuszu Piłsudski-Petlura

Piłsudski pod Kostiuchnówką. Fot. Wikimedia

14 września 2020 na rówieńskim Uniwersytecie Narodowym Gospodarstwa Wodnego odbędzie się Międzynarodowa Konferencja oraz wystawa  poświęcone 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Sojuszu Piłsudski Petlura.

Konferencję organizuje Centrum Dialogu w Kostiuchnówce oraz Konsulat Generalny RP w Łucku.

W spotkaniu wezmą udział znani naukowcy z Ukrainy i Polski, w tym dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski, prof. Adam Ostanek z Wojskowej Akademii Technicznej J. Dąbrowskiego w Warszawie, prof. Maciej Frenc z Poznania, prof.dr.hab. Marek Dutkiewicz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim, dr Andrij Rukkas z Uniwersytetu Szewczenki, w Kijowie, dr. Rusłana Dawydiuk.
Konferencja ma wymiar dwudniowy. Drugiego dnia jej uczestnicy spotkają się w Centrum Dialogu „Kostiuchnówka”.

Centrum Dialogu „Kostiuchnówka” jest wyjątkowym miejscem. To ośrodek, który powstał na Wołyniu, w miejscu starej, polskiej szkoły we wsi Kostiuchnówka, na terenach walk o niepodległość Polski. Właśnie tu, w jednych z najbardziej krwawych bitew w trakcie I wojny światowej, ginęli młodzi Legioniści walczący pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego z armią rosyjską. To miejsce, którym zajmuje się Jarosław Górecki wraz ze swoimi przyjaciółmi, harcerzami ZHP Chorągwi Łódzkiej i Fundacją Centrum Dialogu „Kostiuchnówka”.

Sergij Porowczuk, 14 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code