Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Równem harcerze i płastuni oddali hołd gen. Markowi Bezruczce w 134. rocznicę jego urodzin

W Równem harcerze i płastuni oddali hołd gen. Markowi Bezruczce w 134. rocznicę jego urodzin

31 października młodzież z hufca „Wołyń” oraz 33 kurenia Płastu im. Ułasa Samczuka uczestniczyłi w obchodach 134-lecia urodzin generała Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej Marka Bezruczki.

Marko Bezruczko to wspólny bohater Polski i Ukrainy. Podczas wojny polsko-bolszewickiej on i inni Ukraińcy w 1920 roku walczyli ramię w ramię z Polakami, broniąc Zamościa i doprowadzając do unicestwienia Armii Konnej Budionnego.

Duchowy opiekun płastunów ojciec Witalij Porowczuk oraz zastępca komendanta hufca „Wołyń” Andrzej Tokarski, podkreślili znaczenie podpisania sojuszu wojskowego przez Symona Petlurę i Józefa Piłsudskiego, przypomnieli historię wspólnych polsko-ukraińskich walk z bolszewikami w 1920 roku i obrony Zamościa, mówili o potrzebie obiektywnego badania historii i wychowania młodzieży. Pod tablicą poświęconą generałowi Markowi Bezruczce zapalono znicze pamięci.

Równe jest pierwszym miastem na Ukrainie, które doczekało się prospektu generała Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Marko Bezruczko zastąpił Oleko Dundycza, Serba, jednego z czerwonych dowódców 1. Armii Konnej, który zginął podczas ataku na Równe w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W sierpniu 2016 roku na jednym z budynków przy alei Generała Armii URL Marka Bezruczki powstała pierwsza dwujęzyczna tablica generała URL Marka Bezruczki , podobna tablica znajduje się w Zamościu.

Serhij Porowczuk, 02.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code