Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W roku 2019 Ukraińcy kupili ponad 3 tysiące mieszkań w Polsce

W roku 2019 Ukraińcy kupili ponad 3 tysiące mieszkań w Polsce

Fot. conchitahome.pl

Jak wskazali analitycy portalu nieruchomościowego gethome.pl, najwięcej mieszkań w Polsce w ubiegłym roku, wśród obcokrajowców, kupili Ukraińcy.

Ogółem wszyscy cudzoziemcy kupili w ub. roku 8,5 tys. mieszkań w Polsce, z czego Ukraińcy – ponad 3,2 tys.

Portal przypomniał, że przed przystąpieniem Polski do UE chętnych obcokrajowców na mieszkania w Polsce nie było zbyt wielu. Z prowadzonego przez resort rejestru transakcji wynika, że 20 lat temu cudzoziemcy kupili łącznie (z zezwoleniem i bez) ok. 500 lokali. Przy czym kupującymi byli głównie obywatele Niemiec, w tym Polacy z niemieckim paszportem.

Cudzoziemcy najchętniej kupują mieszkania tam, gdzie najłatwiej jest z pracą, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Z analizy wynika ponadto, ze główny cel nabycia nieruchomości wnioskodawcy z Ukrainy wskazywali zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Inaczej jest w przypadku obywateli Niemiec oraz krajów skandynawskich, tu większość nabywców traktuje mieszkania w Polsce jako lokatę kapitału.

Portal wskazał, że Ukraińcy kupują w Polsce także grunty, na co wciąż muszą mieć zezwolenie MSWiA. Resort podał, że w 2019 r. wydał im 270 takich zezwoleń na zakup 53,3 hektarów.

W raporcie również mieści się informacja dot. danych Eurostatu, że Polska jest europejskim liderem pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza UE.

„W 2019 r. uzyskali oni u nas 724,4 tys. tego typu zezwoleń (jedna czwarta wszystkich w całej UE). Dla porównania Niemcy wydały ich 460 tys. Eurostat zwraca przy tym uwagę, ze 551 tys. zezwoleń na pobyt w Polsce wydano obywatelom Ukrainy. Widać też, ze dla nich Polska jest wciąż krajem pierwszego wyboru. We wszystkich pozostałych krajach UE Ukraińcy uzyskali „tylko” 206 tys. zezwoleń na pobyt” – czytamy na www.businessinsider.com.pl.

Walentyna Jusupowa, 19 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code