Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W ramach obchodów Dnia Niepodległości w Winnicy zaprezentowano wystawę o armii URL pt. „Niezłomne wojsko”

W ramach obchodów Dnia Niepodległości w Winnicy zaprezentowano wystawę o armii URL pt. „Niezłomne wojsko”

Najciekawsze momenty historii, związane z rozwojem ukraińskiego wojska w latach 1917-1921, nieznane fakty o petlurowskich formacjach zbrojnych, w tym – o Hucułach w piechocie morskiej zostały zawarte w najnowszej wystawie, przygotowanej przez Centrum Historii Winnicy i Radę Miasta Winnicy, którą zaprezentowano w stolicy Podola 24 sierpnia na Placu Niepodległości.

Na trójstronnych stoiskach rozmiarem około 2 metrów każdy można zobaczyć mundury trzech różnych formacji,w pobliżu wystawy w namiocie prezentowany był film dokumentalny o historii URL oraz broń z końca drugiej dekady XX w.

Na planszach można było zobaczyć także żołnierzy Żelaznej Dywizji, najbardziej zasłużonej w bitwie z bolszewikami pod Winnicą w 1920 r.

Jedną z najbardziej niezwyczajnych plansz był plakat o ukraińskiej piechocie morskiej w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jak zaznaczył historyk Oleksander Fedoryszen, większość ówczesnych ukraińskich marynarzy na Czarnym Morzu stanowili Huculi, którzy posiadali praktyczne umiejętności sterowania drewnem na karpackich rzekach i najlepiej sobie radzili w ekstremalnych warunkach na morzu.

Słowo Polskie, 27.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code