Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W ramach Akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” podolski Chmielnik odwiedziła grupa wolontariuszy z Polski

W ramach Akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” podolski Chmielnik odwiedziła grupa wolontariuszy z Polski

Akcja ta została zapoczątkowana w 2000 roku przy wsparciu Fundacji „Studio  Wschód” i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Odbywa się pod patronatem medialnym TV Polonia przy wsparciu finansowym Senatu RP. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była polska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej.

Co roku uczniowie szkół Dolnego Śląska razem z opiekunami wyjeżdżają za granicę w celu sprzątania polskich nekropolii, zbierania i zachowania informacji o nich w polskich archiwach.

W tym roku w akcji wzięło udział 1300 młodych wolontariuszy którzy porządkowali 145 cmentarzy na Wołyniu, Podolu, przedmieściach Lwowa, Stanisławowa i Tarnopola.

Tegoroczny konwój liczył 70 autobusów. 3 lipca ruszył z Wrocławia na Ukrainę. Do Chmielnika wolontariuszy dotarły zawdzięczając prezesowi Związku Polaków im. Wł. Reymonta w Chmielniku Eugenii Brylant, która w zeszłym roku zwróciła się do organizatorów Akcji z prośbą i zaproszeniem odwiedzić polskie cmentarze w mieście i rejonie.
Grupa, składająca się z 11 nastolatków i 3 nauczycieli opiekunów z Zielonej Góry z 4 lipca zamieszkali w jednym z hotelów Chmielnika. W ciągu 8 dni wolontariuszy pracowali na cmentarzach Chmielnika i we wsi Derżanówka, odwiedzili mogiłę matki Jana Ignacja Paderewskiego w Kuryłówce, zapoznawali się z miastem, władzami miasta i członkami Związku Polaków we wspólnej pracy przy grobach Polaków.  Dla gości zorganizowano wycieczki do słynnej fontanny Roshen w Winnicy i do Kamieńca Podolskiego. Młodzież z Polski wzięła udział w Warsztatach Lalek Motanek, w obchodach ludowego święta Jana Kupała, pływaniu w basenie w sanatorium leczniczym.

Związek Polaków im. Wł. Reymonta w Chmielniku wyraża serdeczne podziękowanie dla organizatorów Akcji, i wszystkich uczestników które dołączyły się do wsparcia bardzo ważnej sprawy, która odbywała się w pierwszej połowie lipca 2018 roku na ziemi chmielnickiej.

Irena Bartaszczuk, opracowanie tekstu Aleksy Pawluk, 21.07.18 r.

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code