Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Przemyślu ukazała się kolejna publikacja o historii Ukraińskiej Republiki Ludowej

W Przemyślu ukazała się kolejna publikacja o historii Ukraińskiej Republiki Ludowej

W 2017 roku w Przemyślu dzięki staraniom naukowców z Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu ukazała się drukiem książka pt. „Obóz internowania i ukraiński cmentarz wojskowy w Pikulicach nieopodal Przemyśla 1918-1921”.

Autorem publikacji jest wice-dyrektor PWIN dr. Aleksander Kolańczuk, przemyski historyk, który od lat zajmuje się badaniem historii armii Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz polsko-ukraińskiej współpracy militarnej.

W swojej najnowszej publikacji dr. Kolańczuk pochyla się nad miejscami pamięci o żołnierzach URL, m. in. na wojskowym cmentarzu w Pikulicach koło Przemyśla, przedstawiając biograficzną informację o niektórych generałach i oficerach armii URL a także osobach cywilnych, które były związane z obozem internowania w Pikulicach, a także informacje o ilości internowanych, jacy przebywali w obozie z końca grudnia 1920 roku do początku lutego 1921 roku, ich życie i pobyt w warunkach obozowych.

Aleksander Kolańczuk jest znanym polskim naukowcem w dziedzinie badania ukraińskiej walki o niepodległość oraz losów ukraińskiej politycznej emigracji w międzywojennym dwudziestoleciu. Pierwsze wyniki swoich badań Kolańczuk opublikował w latach 90., kiedy Ukraina i Polska uwolniły się od jarzma komunizmu.

Sergij Porowczuk, 03.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code