Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W przededniu Narodowego Święta Niepodległości

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości

Uroczystości niepodległościowe rozpoczęły się na Podolu i Żytomierszczyźnie jeszcze kilka dni przed 11 listopada. W Koziatyniu odbyła się uroczysta Akademia z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Żytomierzu podobną uroczystość zorganizował miejscowy Polski Teatr Lalek ModernPol (kierownik artystyczny Wiktoria Zubariewa).

Winnica wkroczyła w okres obchodów Narodowego Święta Niepodległości 9 listopada. W tym dniu w Kościele Matki Boskiej Anielskiej odbyła się Msza Święta w języku polskim w intencji Ojczyzny. Liturgię celebrował brat Paweł Lasocki OFM Cap. Ambonę udekorowano w kolorach polskich barw narodowych, obrazem Matki Bożej Królowej Pokoju i zdjęciem Św. Ojca Pio.

Po Mszy Świętej licznie zgromadzeni w kościele Polacy, wśród których można było zobaczyć większość prezesów miejscowych organizacji polskich i pracowników winnickiego konsulatu pomodlili się przy pomniku Papieża Polaka Jana Pawła II a konsulowie KG RP złożyli u stóp Karola Wojtyły zapalone znicze. Kierownik polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy zaznaczył, że postać Papieża Polaka ma bardzo symboliczne znaczenie dla wszystkich, którzy mogą poszczycić się polskim pochodzeniem na całym świecie. Karol Wojtyła, jako pierwszy Papież-Słowianin zdziałał więcej dla zrzucenia komunistycznego jarzma w Polsce, niż niejedna armia a pomniki tego Wielkiego Polaka zaczęły powstawać jeszcze długo przed jego kanonizacją.

Pilotowym” uroczystościom niepodległościowym w Winnicy towarzyszyła wspaniała i ciepła pogoda. Miejscowi Polacy z niecierpliwością oczekiwali na imprezy, zaplanowane na wtorek 11 listopada – uroczysty koncert z udziałem Filharmonii Lubelskiej, otwarcie wystawy o Ignacym Janie Paderewskim a także szkiców słynnego Piotra Norblina (z połowy XIX wieku) oraz odsłonięcia tablicy, poświęconej przybyciu w 1920 roku do Winnicy Atamana Symeona Petlury i Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.

Słowo Polskie, 09.11.14 r.

GK

{morfeo 675}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code