Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu, odbyła się uroczystość odlania dzwonu „Głos Nienarodzonych”

W pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu, odbyła się uroczystość odlania dzwonu „Głos Nienarodzonych”

„Głos Nienarodzonych” ma uwrażliwiać i przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka, o tym, że jest ono bezcenne i powinno być zawsze chronione – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, działacz pro-life i założyciel Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP, z której inicjatywy 13 grudnia powstał kolejny dzwon przypominający o prawie do życia. Tym razem trafi on do Zambii.

Ornament w kształcie kodu genetycznego, odlew tablic symbolizujących Dekalog, słowa piątego przykazania „Nie zabijaj”, symbol pierścieni biskupich należących do kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz abp. Emmanuela Milingo, metropolity Lusaki, połączonych obrączką, wspominający spotkanie duchownych oraz napis „Znak duchowej więzi między Kościołem Rzymskokatolickim w Zambii i w Polsce. Warszawa, 17 maja 1970 r.” – tak wygląda kolejny, czwarty już dzwon „Głos Nienarodzonych”. Tym razem będzie upominał się o życie poczęte w Zambii.

13 grudnia, w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, odbyła się uroczystość odlania (narodzin) dzwonu „Głos Nienarodzonych”. Powstał z inicjatywy Fundacji ŻYCIU TAK.

„Jego głos ma uwrażliwiać ludzi i pobudzać ich do obrony niezbywalnego prawa do życia dziecka poczętego oraz przypominać o dramacie aborcji” – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, działacz pro-life i założyciel Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP. W narodzinach dzwonu uczestniczył online abp Alick Banda, metropolita Lusaki.

„Jestem szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w narodzinach dzwonu dla Zambii. Wyrażam wdzięczność fundacji, która postanowiła podjąć taką inicjatywę. Dzwon +Głos Nienarodzonych+ daje nadzieję dla świata, dla ludzkości, dla przyszłości. Wszystkie dary, które możemy mieć jako ludzie, zaczynają się od największego daru, jakim jest życie” – powiedział duchowny.

Metropolita Lusaki podkreślił, że „dzwon, który będzie produkowany dla Zambii, pomoże w tym, aby płacz dzieci był tym płaczem, który usłyszy świat i który poruszy serca ludzi”.

„Razem możemy zmieniać świat i pomóc nienarodzonym zabezpieczyć ich prawo do życia” – zaznaczył abp Alick Banda.

Dzwon ma stanąć przy katedrze Dzieciątka Jezus w Lusace, a następnie odwiedzi wiele miejscowości w Zambii.

„W pierwszym kwartale 2023 r. dzwon zostanie poświęcony przez papieża Franciszka, który tradycyjnie uderzy w niego po raz pierwszy. Wcześniej jednak, abp Alick Banda, metropolita Lusaki, zwróci się do Ojca Świętego z prośbą o poświęcenie dzwonu” – tłumaczy Bogdan Romaniuk.

Obecnie trwają rozmowy, aby kolejne dzwony, które powstaną w przemyskiej pracowni, przypominały o życiu nienarodzonych w Meksyku oraz Francji.

W 2021 r. odlano dwa dzwony „Głos Nienarodzonych”, które poświęcił w Rzymie papież Franciszek. Trafiły do Ekwadoru i Ukrainy.

8 grudnia br. bicie dzwonu „Głos Nienarodzonych” na Jasnej Górze przypomniało o tym, że życie każdego człowieka jest święte.

Fundacja ŻYCIU TAK ma siedzibę w Rzeszowie. Poprzez różnorodne inicjatywy przypomina o potrzebie ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jedną z nich jest „Głos Nienarodzonych”, której celem jest mobilizowanie ludzi do obrony życia ludzkiego.

Kościół katolicki dotarł do Zambii pod koniec XIX w. W ewangelizacji kraju znaczącą rolę odegrali polscy misjonarze, a wśród nich kard. Adam Kozłowiecki. Według statystyk z 2020 r. katolicy w Zambii stanowili 32,6 proc. wśród chrześcijan, których liczebność oszacowano w tym państwie na 85,5 proc.

Słowo Polskie za: Family News Service, 14 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *