Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » W polsko-ukraińskim konkursie do Euro-2012 wśród zwycięzców znalazła się winniczanka

W polsko-ukraińskim konkursie do Euro-2012 wśród zwycięzców znalazła się winniczanka

1 czerwca w Kijowie odbyła się ceremonia nagrodzenia zwycięzców w polsko-ukraińskim konkursie „Tworzymy historię razem”, który przeprowadzono z okazji mistrzostw z piłki nożnej Euro-2012.

Ponad dwa miesiące młodzież z Ukrainy i z Polski nadsyłała do organizatorów konkursu ankiety z odpowiedziami na trudne pytania z historii piłki nożnej Ukrainy i Polski. Z ponad 150 uczestników wyłoniło się 8 zwycięzców – sześcioro z Ukrainy i dwoje z Polski.

Wczesnym rankiem na Dzień Dziecka uczestnicy konkursu, sponsorzy oraz organizatorzy zebrali się za kawą i herbatą w Kijowskiej Państwowej Bibliotece Ukrainy dla Młodzieży. Tam odbyła się rejestracja i zawarły się pierwsze znajomości. Pani Luba Drapaluk ciepło przywitała zebranych i oprowadziła po bibliotece. W trakcie wycieczki dołączyli zwyciężczynie z Polski – Alicja (Warszawa) i Natalia (Szczecin).

Na 12.00 było zaplanowane wręczenie nagród w Polskiej Ambasadzie. Gościom stolicy nadarzyła się okazja przejażdżki w nowej linii kijowskiego metra, którą uruchomiono na początku wiosny. Po drodze finaliści bliżej poznali się i wymienili kontaktami.

Droga od stacji metra prowadziła przez Złote Wrota – architektoniczną wizytówkę Kijowa, przy której zrobiono wspólne zdjęcie.

Przy wejściu do Ambasady już oczekiwali kolejni przedstawiciele komitetu organizacyjnego w tym i Sergiusz Królikowski(Polak z pochodzenia) – słynny piłkarz kijowskiego „Dynamo”, Wiktor Antoniewski – mecenat z Żytomierza, Walentyn Czernow – prezes odeskiej organizacji „Jedyna Odessa”, a także pan Genrich Rejder – zastępca Fundacji Weteranów Marynarki Wojennej Ukrainy.

W uroczystej atmosferze pracownicy polskiej Ambasady, w tym i konsul Paweł Dębski ciepło przywitali zebranych na uroczystości, akcentując na wspólnym wysiłku w przygotowaniach do Euro-2012 i konkursu „Tworzymy historię razem”. Następnie po kolei wszystkim zwycięzcom konkursu wręczano cenne upominki i pamiętne dyplomy. Każdy z uczestników miał szansę wypowiedzieć się na temat udziału w konkursie na temat piłki nożnej. Wszyscy okazali się fanami futbolu – nawet dziewczyny, chociaż niektórym trema przeszkadzała w wyrażeniu swoich myśli i emocji. Następnie wszyscy organizatorzy w tym i pani prezes żytomierskiego PTNZ Irena Baladyńska krótko opowiedzieli się na temat rozwoju stosunków polsko-ukraińskich, wszystkie wystąpienia były witane gorącymi brawami.

Kolejnym punktem programu był poczęstunek w polskiej Ambasadzie i wspólne zdjęcie przy pomniku Paderewskiego w holu polskiej placówki dyplomatycznej.

Zadowoleni uczestnicy pożegnali się ze sponsorami i wyruszyli razem z panią prezes PTNZ Ireną Baladyńską i prezesem winnickiego SP „Kresowiacy” Jerzym Wójcickim na krótką wycieczkę po Kijowie. Wspaniała pogoda towarzyszyła finalistom konkursu i … wszechobecny remont ulic, który widoczny był wszędzie w centralnej części Kijowa. Zmęczeni i szczęśliwi „miłośnicy piłki nożnej” wpadli do „Puzatej chaty” na obiad, zafundowany przez jednego z organizatorów.

Do swoich domów wszyscy jechali pełni wrażeń i emocji po wydarzeniach w Kijowie. Zapewne, w życiu każdego z finalistów konkursu „Tworzymy historię razem” to zwycięstwo stanie się odskocznią do kolejnych życiowych sukcesów i zwycięstw.

Lista finalistów konkursu:

  1. Gołoborodko Dima, 15 lat, obwód Chersoński, Nowotroickie, uczeń SP,

  2. Iwanowa Iwanna, 19 lat, studentka KPNU (Kamieniec- Podolski),

  3. Melichow Andrzej, 15 lat, obwód odesski, wieś Krasna Kosa, uczeń SP,

  4. Niedow Aleksy, 15 lat, Odesski obwód, wieś Nowa Iwanówka, uczeń SP,

  5. Wójcicka Irena, 15 lat. Obwód winnicki, SP „Kresowiacy”,

  6. Andruszko Aleksander, 15 lat, Kijów, uczeń SP Nr 8, Stow. Kultury Fino-Permskiej grupy,

  7. Nicowska Natalia, 19 lat, Szczecin, liceum Nr IV im. Bolesława Prusa,

  8. Cembrowska Alicja, 21 lat, Warszawa, uniw. Warszawski.

Zdjęcia z Kijowa:

{morfeo 139}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code