Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W polskim Będzinie odbył się 26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

W polskim Będzinie odbył się 26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Fot. Wiktoria Laskowska

141 solistów, chórów i zespołów, wyłonionych spośród 1675 uczestników eliminacji, prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie zaczął się 9 stycznia 2020 r. od przesłuchań w Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina .

W festiwalowym jury zasiadali profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal zakończył się koncertem galowym  w niedzielę, 12 stycznia, w którym uczestniczyli najzdolniejsi wykonawcy tej edycji.

Oprócz zespołów z Polski w Festiwalu wzięły udział także muzyczne formacje z Ukrainy – między innymi z Żytomierza (Żytomierski Obwodowy Związek Polaków) oraz Równego.
Młodzież z rówieńskiego chóru mieszanego „PEREWESŁO” została laureatem nagrody , ufundowanej przez proboszcza Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu). Chór dziecięcy „AVE MARIA” z Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem otrzymał nagrodę ufundowaną przez Klub Radnych WSPÓLNY POWIATU Rady Powiatu Będzińskiego i proboszcza z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Czeladzi.

Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

Goście z Żytomierza  zaprezentowali również bogaty program muzyczny w ramach XI Festiwalu Kolędnicy z Żytomierza w Teatrze Rozbark w Bytomiu.

Sergij Porowczuk, Równe, 17 stycznia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code