Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Polsce planowane jest otwarcie przychodni z lekarzami mówiącymi po ukraińsku

W Polsce planowane jest otwarcie przychodni z lekarzami mówiącymi po ukraińsku

We Wrocławiu planowane jest otwarcie przychodni dla cudzoziemców, w której lekarze będą rozmawiać po ukraińsku i rosyjsku. Według inicjatorów projektu pomoże to uniknąć bariery językowej między pacjentami a lekarzami.

Ze względu na niewystarczającą znajomość języka polskiego pacjent nie zawsze może dokładnie opisać stan zdrowotny. Ponadto obcokrajowcy, odwiedzając przychodni w Polsce dość często nie rozumieją porad specjalisty w zakresie leczenia chorób.

Inicjatywa otwarcia przychodni dla cudzoziemców ma na celu uproszczenie percepcji skomplikowanych terminów medycznych przez pacjentów oraz udzielanie porad w języku ojczystym.

Na pierwszym etapie funkcjonowania placówki medycznej pacjenci będą mieli dostęp do lekarzy profilu ogólnego. Później inicjatorzy planują poszerzyć swoją działalność i zatrudnić wyspecjalizowanych specjalistów – stomatologów, fizjoterapeutów itp.

„To będzie pierwszy krok. Inicjatywy nie udało się zrealizować w Rybniku, ale postaramy się to zrobić we Wrocławiu” – komentuje odpowiedzialny za projekt Serhij Czułkow.

Warto powiedzieć, że według różnych danych we Wrocławiu mieszka ponad 100 tys. Ukraińców.

Walentyna Jusupowa za: zakordon.24, 14 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code