Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W podziemiach zamku Zamojskiego w Jampolu powstało muzeum

W podziemiach zamku Zamojskiego w Jampolu powstało muzeum

Z inicjatywy lokalnej organizacji społecznej w podziemiach byłego zamku Zamojskich (prawdopodobnie z XVI wieku) w Jampolu zostało zorganizowane muzeum krajoznawcze.

Muzeum mieści się się przy ulicy Zamkowej 3/34. Na setkach metrów kwadratowych umieszczono ekspozycje, poświęcone dobie kozackiej, tradycjom Podola, I i II wojnie światowej, dobie neolitu.

Placówka działa na zasadach społecznych i zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Przygraniczne z Mołdawią miasteczko Jampol zapisało się w dziejach Rzeczpospolitej Polskiej jako wiano Barbary Zamojskiej, która wniosła go w dom Koniecpolskich. Trzy razy miało szansę zostać miastem „portowym” na Dniestrze dzięki nuncjuszowi apostolskiemu Commendoni oraz przedsiębiorcy Protazemu Potockiemu oraz Rosjanom.

Jampol skutecznie prowadził handel drzewem z Galicji, sprowadzanym drogą wodną. Przed powstaniem drogi żelaznej całe zboże z Podola spławiano Dniestrem do Odessy. Ostatnią szansę skorzystania z możliwości dostarczania towarów Dniestrem do Besarabii i Odessy Jampol otrzymał w roku 1873, kiedy kompania rosyjskich statków parowych miała otworzyć żeglugę na Dniestrze i założyć port w Jampolu. Wówczas miała być oczyszczona rzeka .

W celu zorganizowania wycieczki do jampolskiego muzeum ,należy kontaktować się z Eduardem Kostiukiem: +380973522800.

Słowo Polskie na podstawie informacji „Wizualnej historii Jampolszczyzny”, 6 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *