Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W październiku w Winnicy zostanie odsłonięty pomnik Symonowi Petlurze

W październiku w Winnicy zostanie odsłonięty pomnik Symonowi Petlurze

Na początku października w stolicy Podola zostanie odsłonięty pierwszy w pełny wzrost pomnik lidera Ukraińskiej Republiki Ludowej Symona Petlury (1879-1926).

Pierwsza prezentacja pomnika odbędzie się 14 września.

– Na Ukrainie nie ma żadnego większego pomnika Petlury, chociaż on wiele zdziałał dla niepodległości Ukrainy. Pomnik jest wykonany z brązu na winnickim przedsiębiorstwie „Chowrach”. Petlura będzie przedstawiony siedzącym na ławce – zapowiedział winnicki mecenat Sergij Kapusta – główny fundator pomnika.

Prace przy tworzeniu brązowego Petlury rozpoczęto jeszcze wiosną. Metalowego atamana wykuwała rodzina Chowrachów – Włodzimierz oraz dwaj jego synowie – Roman i Andrij.
Pomnik zostanie zainstalowany na podwórku Obwodowego Radia przy ulicy Petlury. W czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej, kiedy Winnica pełniła rolę stolicy Ukrainy, w tym budynku mieściła się rezydencja lidera młodego ukraińskiego państwa. W czasach ZSRS ta ulica nosiła nazwę sowieckiego pilota Czkałowa.

Zgodnie z ideą pomysłodawców Symon Petlura będzie siedział na ławeczce, trzymając w rękach mapę z zaznaczoną Winnicą i Kijowem.

Kilka miesięcy wcześniej przy rezydencji Petlury w Winnicy kręcono film fabularny „Zamach na Petlurę”, w którym pojawi się także Naczelny Wódz państwa polskiego Józef Piłsudski.

Słowo Polskie, vezha.vn.ua, 15.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code