Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » W październiku ruszył projekt twinningowy w ramach współpracy Narodowego Banku Ukrainy, Polski i Litwy

W październiku ruszył projekt twinningowy w ramach współpracy Narodowego Banku Ukrainy, Polski i Litwy

W dniu 1 października 2020 roku Narodowy Bank Ukrainy oraz banki centralne Polski i Litwy rozpoczęli realizację wspólnego projektu twinningowego, mającego na celu wzmocnienie zdolności instytucjonalnych i regulacyjnych NBU w ramach realizacji umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Projekt jest finansowany przez Unię Europejską w kwocie 1 miliona Euro.

Banki centralne Polski i Litwy będą wspierali Narodowy Bank Ukrainy w wielu obszarach. W szczególności w zakresie: rozwoju systemu nadzoru bankowego, wdrożenia systemu płatności natychmiastowych, usprawnienia planowania strategicznego i zarządzania procesami w banku centralnym oraz usprawnienia procesu integracji europejskiej i współpracy międzynarodowej banku centralnego.

Narodowy Bank Ukrainy wcześniej już był zaangażowany w projekt twinningowy. W latach 2009-2011 z sukcesem zrealizowano projekt „Wzmocnienie potencjału Narodowego Banku Ukrainy poprzez zbliżenie do standardów unijnych w zakresie działalności banków centralnych”.

Twinning jest narzędziem rozwoju instytucjonalnego Unii Europejskiej. Istota polega na współpracy i wymianie doświadczeń między organami państwowymi Ukrainy a podobnymi instytucjami państw członkowskich UE.

Słowo Polskie za: UKRINFORM, 6 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code