Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Paryżu złożono wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

W Paryżu złożono wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

Fot. podroze.se.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Stocznia to miejsce o wyjątkowej wartości nie tylko dla Polski, ale też dla całej Europy, dlatego tak ważne jest, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. To bezcenne świadectwo przeszłości, ale także teren znajdujący się w sercu współczesnego miasta. Chcielibyśmy połączyć ze sobą te dwa aspekty i stworzyć na tym obszarze +smart city+, czyli przyjazne miejsce do życia, pracy, wypoczynku, tętniące kulturą, a jednocześnie funkcjonujące z poszanowaniem zabytkowej tkanki kompleksu” – zaznaczyła w komunikacie wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Następnie wniosek zostanie omówiony na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, odbywającej się zazwyczaj corocznie na przełomie czerwca i lipca .

Po raz pierwszy wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO złożono w 1997 r. z okazji obchodów 1000-lecia miasta Gdańska. Drugi wniosek z 2005 r. obejmował wybrane budynki i budowle historycznego centrum Gdańska oraz obszar Westerplatte i niewielki fragment Stoczni Gdańskiej tj. budynek Sali BHP, Bramę nr 2 i pomnik Poległych Stoczniowców oraz budynek dyrekcji stoczni.

W grudniu 2018 r. Stocznia Gdańska znalazła się wśród 14 nowych Pomników Historii ustanowionych przez prezydenta Polski.

Działania rządu w zakresie ubiegania się o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO wspiera samorząd Gdańska.

Słowo Polskie za: PAP, 5 lutego 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code