Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Pałacu Kultury i Nauki ogłoszono zwycięzcę w konkursie na pomnik Bitwy Warszawskiej

W Pałacu Kultury i Nauki ogłoszono zwycięzcę w konkursie na pomnik Bitwy Warszawskiej

Fot. tvp.info

Konkurs wygrał Mirosław Nizio wraz ze swoim zespołem. Pomnik ma względem autorów ukazać, że centrum walki o europejskie wartości znalazło się w 1920 roku w Polsce.

Nagrodzony projekt przewiduje wzniesienie strzelistego obelisku, u którego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny.

Okręg fontanny ma przeciąć 12 linii. – Liczba ta niesie odwołanie do cyklu kalendarzowego, procesu wiecznego odnawiania. Można to rozumieć jako odniesienie do kluczowej roli Bitwy Warszawskiej w walce o odrodzenie się państwa polskiego – wskazują.

Fontanna umożliwi ponadto multimedialne pokazy, pełniąc dodatkową rolę. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska wskazywała, że dzięki nowoczesnym technologiom jest możliwość utworzenia tam ekranów wodnych i wyświetlania pokazów z edukacyjnym i historycznym przesłaniem.

Wokół fontanny umieszczone zostaną dwa pasy roślinności, skierowane w stronę obelisku. – Im bliżej do obelisku, tym roślinność będzie wyższa i bujniejsza, rozkwitając i wybuchając zielenią w miejscu zetknięcia z monumentem.

Jak wyjaśniła, najważniejszym elementem zwycięskiego projektu jest rodzaj obelisku, która ma prostą formę, ale skręconą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pytany o wrażenia, podkreślił, że jego odczucia są „jak najbardziej pozytywne”. Zadeklarował, że gdy będzie potrzeba, MKiDN porozumie się z miastem w celu dofinansowania projektu.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zapowiedział, że realizatorzy zrobią wszystko, aby zmieścić się w roku obchodów Bitwy Warszawskiej.

Mirosław Nizio zasłynął m.in. jako współtwórca wystawy głównej Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pracę nad nią otrzymał w 2006 r. Złoty Krzyż Zasługi.

Słowo Polskie za: TVP, 29 lutego 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *