Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Okresie Wielkanocnym

W Okresie Wielkanocnym

Fot. opoka.org.pl

Niedziela Wielkanocna, która w roku 2019 przypadła na 21 kwietnia, rozpoczęła Okres Wielkanocny.

Zwyczaj przedłużania najważniejszych świąt chrześcijańskich na oktawę (czyli na osiem dni), jest bardzo dawny. Kościół chce w ten sposób podkreślić rangę i ważność uroczystości. Wszystkie dni oktawy posiadają taki sam walor jak Niedziela Zmartwychwstania.

W Oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post w piątek. Teksty liturgiczne i biblijne wszystkich dni oktawy nawiązują bezpośrednio do wydarzenia zmartwychwstania Jezusa i jego konsekwencji dla nas. Znajdujemy także wyraźne odniesienia do sakramentu chrztu i tego, co staje się udziałem każdego ochrzczonego.

W pierwszym dniu tygodnia stacja odbywa się u grobu św. Piotra, któremu Chrystus ukazał się jako pierwszemu z Apostołów. W czytaniach słyszymy jego głos: jest to świadectwo człowieka, który osobiście obcował z Chrystusem zmartwychwstałym.

Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, pełna nazwa tej niedzieli brzmi „niedziela po zdjęciu białych szat”.

Nowo ochrzczeni, którzy w okresie wielkanocnym przychodzili na msze w białych szatach, przychodzili do Kościoła już w zwykłym odzieniu i zajmowali miejsca wśród innych wiernych.
Kościół przestrzegał nowo ochrzczonych i wszystkich chrześcijan odrodzonych przez przyjęcie sakramentów, aby dochowali wierności przyrzeczeniom złożonym na Chrzcie świętym i odnowionym w czasie Wigilii Wielkanocnej.

Słowo Polskie za: http://wduchuswietym.com, 27 kwietnia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code