Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W ogniu walk z niezmiennym zaborcą Ukraina obchodzi 31. rocznicę odzyskania swojej Niepodległości

W ogniu walk z niezmiennym zaborcą Ukraina obchodzi 31. rocznicę odzyskania swojej Niepodległości

Fot. freepik.com

Dzień ten upamiętnia  datę uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukraińskiej Sowieckiej Republiki Socjalistycznej Deklaracji Niepodległości Ukrainy w 1991 roku.

Uuważany jest za datę powstania dzisiejszej Ukrainy.

W tym roku 31. rocznicę odzyskania niepodległości przyszło świętować Ukrainie w warunkach wojny.

Ale Ukraina posiada znacznie dłuższe granice państwowości. I „31” rocznica nawiązuje zarówno do tradycji Ukraińskiej Republiki Ludowej 1917-1921, Kozaczyzny i Rusi Kijowskiej.

Tegoroczne obchody mijają pod znakiem rosyjskiej agresji zbrojnej i mają bardzo symboliczny wymiar.

W związku z możliwymi ostrzałami rakietowymi ze strony Rosji, w całym kraju został ogłoszony najwyższy stopień zagrożenia . Wszystkie wywiady – ukraiński, amerykański i europejskie uprzedzają, że Kreml może ostrzelać w tym dniu infrastrukturę cywilną ukraińskich miast.

Jeszcze w ubiegłym roku w ukraińskiej stolicy z okazji 30-j rocznicy odzyskania Niepodległości w Kijowie odbyła się uroczysta parada a w każdym z miast trwały uroczystości, happeningi, pokazy wystaw i koncerty.

W roku 2022 największy wyraz wsparcia dla ukraińskiej niepodległości można zobaczyć w krajach partnerskich. Najwięcej – w Polsce, gdzie trudno znaleźć nawet małą miejscowość, w której nie zawisłyby żołto-niebieskie flagi .

W samym tylko Krakowie 24 sierpnia po zmroku w barwach narodowych Ukrainy zostaną podświetlone:  kładka im. o. Bernatka na Podgórzu, TAURON Arena Kraków i wieża telewizyjna firmy Emitel na krakowskich Krzemionkach. Stojący na podwórzu krakowskiego magistratu pomnik ukraińskiej księżniczki Anny Jarosławny – dar dla krakowian od miasta Kijów – także zostanie 24 sierpnia udekorowany ukraińską wstęgą.

Redakcja,mw, 24 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code